Açık kalp cerrahisi öncesi hastalarda sanal gerçeklik gözlük kullanımının cerrahi korku ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of virtual reality glasses on surgical fear and anxiety in patients before open heartsurgery
- Tez No: 844364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Açık kalp ameliyatı öncesi dönemde hastaların anksiyete ve korku düzeylerinde artış görülebilmektedir. Bu dönemde oluşan anksiyete ve korkunun giderilmesinde hemşirelik bakımı ve girişimleri önem taşımaktadır. Randomize kontrollü, çift kör, tanımlayıcı ve kesitsel olarak yürütülen bu çalışma, açık kalp cerrahisi geçirecek olan hastalarda sanal gerçeklik gözlüğü kullanılarak yapılan video izletmenin hastaların cerrahi korku ve anksiyete düzeyleri üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntemler: 14.02.2022- 16.06.2023 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Servisi'nde açık kalp cerrahisi geçirecek 90 hastada (çalışma grubu: 45, kontrol grubu: 45) yürütülen çalışmada tüm hastalara cerrahi girişim öncesi video izlemeden önce birinci değerlendirme, video izleme sonrası ikinci değerlendirme ve ameliyathane bekleme odasında yapılan üçüncü değerlendirme olmak üzere üç ölçümde yapıldı. Çalışma grubu hastalarına kontrol grubu hastalarından farklı olarak birinci ve ikinci değerlendirme arasında sanal gerçeklik gözlüğü ile video izletildi. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Cerrahi Korku Ölçeği ve Visual Analog Skala- Anksiyete ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, ki-kare testi, bağımsız örneklem t testi, Friedman testi, tekrarlı ölçümlerde ANOVA testi, Pearson ve Spearman korelasyon testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: An increase in the level of anxiety and fear may be observed in the period before an open-heart attack. Supportive care and interventions should be considered important in relieving the anxiety and fear that occur during this period. This randomized controlled, double-blind, descriptive and cross-sectional study was conducted to evaluate video viewing using a separate virtual reality connection in patients undergoing open heart surgery in relation to surgical fear and anxiety. Material and Methods: In the study conducted on 90 patients (study group: 45, control group: 45) who would undergo open heart surgery at the Cardiovascular Surgery Service of Trakya University Health Research and Application Center between 14.02.2022 and 16.06.2023, all patients were given the first step before watching the video before the surgical intervention. The evaluation was made in three measurements: the second evaluation after watching the video and the third evaluation in the operating room waiting room. Unlike the control group patients, the study group patients watched videos with virtual reality glasses between the first and second evaluation. Patient Information Form, Surgical Fear Scale and Visual Analogue Scale-Anxiety Scale were used to collect data. Descriptive statistics, Mann Whitney U test, chi-square test, independent samples t test, Friedman test, repeated measures ANOVA test, Pearson and Spearman correlation tests were used to analyze the data.