The forgotten value: A study on the restructuring urban fabric with water
Unutulan değer: Kentsel dokuyu su ile yeniden yapılandırmak üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 607330
  2. Yazar: HANDE GÜRSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ADNAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Su, dünyadaki hemen hemen tüm bağlamlarda hayati bir unsur olarak kabul edilmektedir. Erken dönemlerden itibaren hem doğada hem de kentsel yerleşimlerde önemli bir rol oynamaktadır. İnsanlar geçmişten günümüze her zaman ihtiyaçları için bu konuyla uğraşmışlardır. İnsanlar temel olarak bu süreçte sürekli olarak temiz suya ulaşmaya çalışmaktadırlar. Toplumdaki bireylerle birlikte, günümüzde dünyadaki yerleşimlerde su algısı değişmiştir. Su kentsel alanlarda genellikle belediye, sanayi veya eğlence amaçlı olarak kullanılmaktadır. Daha sonra doğal ve temiz yapısı bozulan su, şehirden uzaklaştırılarak doğrudan doğaya boşaltılır. Bu süreç artan nüfus ve iklim değişikliği ile birlikte uzun yıllar boyunca tekrarlandığında, doğal hidrolojik döngü zarar görmektedir. Bu soruna bağlı olarak, sel, şiddetli yağmur, kanalizasyon ve yağmur suyu sistemlerini içeren su yönetimi vb. durumlar kentsel alanların en önemli sorunlarından biri olmaya başlamaktadır. Problemleri ve en önemlisi su kıtlığını azaltmak için, su, basit bir unsur olarak görülmek yerine kentsel yaşamın bir parçası olmalıdır. Şehir plancıları ve tasarımcılar kentsel alanlarla çalışırken su öğesine dikkat etmelidir, çünkü küçük ölçekliden geniş çaplı temel uygulamalara kadar doğa ile kentsel çevre arasında güçlü bir bağlantı oluşturulabilir. Kentsel sistemde doğal su döngülerinin yeniden oluşturulması, su kalitesi ve erişilebilirlik, kentsel dokuda ölçeklendirme yoluyla sağlanmaktadır. Bu nedenle, su ile tasarımın rekreasyon ve peyzaj kalitesinden sürdürülebilir büyümeye kadar birçok faydası vardır. Çalışmanın amacı, dünyada uygulanan örneklerle birlikte ve üç ana ölçek bağlamında (bina ölçeği, sokak ölçeği ve bölge ölçeği) kentsel dokuyu gelecekteki uygulamalar için su ile yeniden yapılandırmaya yönelik bazı önemli kentsel tasarım kılavuzlarının ve araçlarının uygulanabilirliği olarak belirtilmiştir. Bu nedenle, bu çalışmada su, kentsel alanları şekillendiren tasarım öğeleri için bir çekirdek olarak temsil edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Water is regarded as a vital element in almost all contexts in the world. From early times, it has a significant role in both in nature and urban settlements. People from the past to the present have always dealt with the water issue for their needs. Basically, they are constantly trying to reach clean water in this process. Together with individuals in the society, the perception of water in cities and in countries have been changed in today's world. Generally, water is used in the urban areas for municipal, industrial or recreational purposes and then the water whose natural and clean structure deteriorates, is removed from the city and discharged directly to nature. When this process is repeated for many years together with the increasing population and climate change, natural hydrologic cycle is damaged. Depending on this problem, water management which includes flooding, heavy rain, sewerage and rainwater systems, degradation of urban streams etc. starts to become one of the major issue of urban areas. To mitigate the water related problems and most importantly water scarcity, water should be a part of urban life instead of being seen a simple element. Urban planners and designers should pay attention to water when working with urban spaces because basic implementation from small scale to the wider scale can create a strong connection between nature and urban environment whether used for existing urban settlements or a new area. Re-establishing natural water cycles in the urban system is created while water quality and accessibility for all people are provided through scaling in the urban fabric. For this reason, design with water has multiple benefits from recreation and landscape quality to the sustainable growth. The aim of the study is to show shaping urban form with water and this study concludes the applicability of some significant urban design guidelines and tools to restructure the urban fabric with water for the future practices together with applied examples in the world and in the context of three major scale: building scale, street scale and region scale. For this reason, water is represented as a core for design elements that shaping the urban spaces in this thesis.