Yapay zekânın tasarımcıyla işbirliği ve tasarıma olan etkisi
Artificial intelligence cooperation with designer and its effect on design
- Tez No: 607340
- Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN FİGEN GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Mimarlık, Science and Technology, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sanayi devriminden günümüze makinenin, insanın sahip olduğu bilince ulaşması hayal edilmektedir. Disiplinler arası bir çalışma alanı olan yapay zekâ, farklı çalışma alanlarında sunduğu yöntemler ve araçlarla bu hayalin gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Yapay zekânın, deterministtik olmayan süreçleri içerisinde barındıran mimari tasarım alanında kullanılması, karşılaşılan karmaşık tasarım problemlerine karşı güçlü çözüm potansiyelleri sunmaktadır. Yapay zekânın sunduğu bu potansiyel tasarımı yeniden şekillendirebilecek kadar etkili olabilir. Yapılan çalışmada bu potansiyelin sınırları içerisinde yapay zekânın tasarımcıyla olan işbirliği ve tasarıma etkisi incelenmiştir. Ayrıca bu potansiyeli ortaya koyan bir sistem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been dreamed that the machine will reach the consciousness of human beings since the industrial revolution. Artificial intelligence (AI), which is an interdisciplinary field of study, helps to realize this dream with the methods and tools it presents in different fields of study. Use of AI in non-deterministic architectural design, offers powerful solution potentials for complex design problems. This potential of AI could be effective enough to reshape the design. In this study, a system that demonstrates this potential has been developed and the effect of AI on the collaboration with the designer and design has been examined.