Zeolit ve yüksek fırın cürufu katkılı onarım harçlarını mekanik ve fiziksel özelliklerinin irdelenmesi
Investigation of mechanical and physical properties of zeolite and YFC added repair mortars
- Tez No: 607341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tarihi yapılar sadece birer mimari eser değil, ait olduğu uygarlığın, kültürün, geleneğin, önemli bir gelişmenin, tarihi bir olayın tanıklığını yapan özgün belgelerdir. Bu sebeple tarihi yapılara uygulanacak olan onarım çalışmaları büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde yanlış malzeme kullanımı nedeniyle tarihi yapılarda oluşan hasarlar düşünüldüğünde, bu alanda yapılan çalışmaların önemi bir kat daha artmaktadır. Ayrıca geri dönüşümde, son yıllarda giderek önem kazanmıştır. Tüm bu etkenler hesaba katılarak literatürde yapılan incelemeler sonucunda en uygun bağlayıcı/agrega oranı 1/2 olarak belirlenmiştir. Yapılan deney çalışmalarında agrega tipi olarak dere kumu kullanılmıştır. Dere kumunun yanında onarım harçlarında genel olarak kireç kullanıldığından kireç ile doğal ve yapay puzolanların etkisini görmek için zeolit ve yüksek fırın cürufu kullanılmıştır. Zeolit, yüksek fırın cürufu ve tuğla tozu farklı miktarlarda kullanılarak üç seri numune hazırlanmış ve hazırlanan harç numuneleri üzerinde fiziksel ve mekanik deneyler yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucu yüksek fırın cürufu ve zeolitin onarım harçlarında kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Historical buildings are not only architectural works, but also original documents that testify to the civilization, culture, tradition, important development and historical event to which they belong. For this reason, the restoration works to be applied to the historical buildings are of great importance. Considering the damages in historical buildings due to the use of wrong materials in our country, the importance of the studies carried out in this field increases once again. In addition, recycling has become increasingly important in recent years. Taking into account all these factors, the most appropriate binder / aggregate ratio was determined to be 1/2 as a result of the studies carried out in the literature. In the experimental studies, river sand was used as aggregate type. Since lime is generally used in repair mortars as well as river sand, zeolite and blast furnace slag were used to see the effect of lime and natural and artificial pozzolans. Three series of samples were prepared using different amounts of zeolite, blast furnace slag and brick powder and physical and mechanical tests were performed on the prepared mortar samples. As a result of the experiments, it was determined that blast furnace slag and zeolite can be used in repair mortars.