Biyopolimerik malzemeden üç boyutlu yazdırma teknolojisiyle servikal implant ve doku iskelesi üretimi
Cervical implant and scaffold production from biopolymeric material with 3d printing technology
- Tez No: 607364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Üç boyutlu yazdırma teknolojisi sürekli gelişmekte olan yeni bir teknolojidir. Özellikle son zamanlarda çokça ilgi görmüş ve kullanım alanları hızla genişlemiştir. Üç boyutlu baskı, bir dijital modelden her şekil ve boyutta üç boyutlu bir nesnenin üretimine oldukça kısa sürede imkan sağladığından, günümüzde özellikle medikal alanda dikkat çeken ve kullanılmaya başlanan bir yöntem olmuştur. Bu sebeplerden ötürü; tez kapsamında, günümüz doğum kontrol yöntemlerinden rahim içi araçlara (RİA) alternatif bir servikal araç ve doku iskelesinin biyobozunur polimerlerden üç boyutlu yazdırma teknolojisi ile üretimi düşünülmüştür. Amaç; RİA'ların olası yan etkilerini en aza indirmek ve rahim içine gelmeden daha serviks bölgesinde spermisit etki göstererek doğum kontrolü sağlayacak servikal bir araç ve doku iskelesinin biyobozunur polimer kullanılarak üç boyutlu yazdırma ile üretilmesidir. Tasarımda FDA tarafından onaylı biyobozunur polilaktik asit (PLA) polimeri kullanılmıştır. Optimum yüzey pürüzlülüğüne ulaşmak adına ve tasarım geometrileri gereği FDM (Fused Deposition Modeling) tekniği seçilmiştir. Kullanılan PLA filamentten üretilen prototipin yapay uterus sıvısı içerisinde bozunma davranışı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
3D printing is a new technology in constant evolution. Especially; in recent years, it has attracted intensive attention and its usage areas has rapidly expanded. 3D printing has become a remarkable method especially in the medical field due to the ability of making a three-dimensional object of virtually any shape from a digital model in a short time. Due to this reason, within the scope of the thesis; production of a cervical device and a scaffold that will be alternative for IUDs from biodegradable polymers with using three-dimensional printing technologies were thought. The aim of this thesis; is produce a cervical device and a scaffold from biodegradable polymers which will minimize the side effects and will provide an effective contraceptive control by stopping the entry of sperm in the cervical region rather than in the uterus. Biodegradable PLA polymer which is approved by FDA were used. For achieved optimum surface roughness and because of design geometries, FDM (Fused Deposition Modelling) technology were chosen. Degradation behavior of produced design in simulated uterine fluid were examined.