Okul yöneticilerinin okul algıları ile ideal okul algıları, öz-yeterlilikleri ve felsefi eğilimlerinin incelenmesi
The investigation of school administrators' school and ideal school perceptions, self-efficacies and philosophical paradigms
  1. Tez No: 607378
  2. Yazar: ADEM KESİMAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ YANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitimin içerisinde önemli bir kademede yer alan okul yöneticilerinin okulu ne olarak kavramsallaştırdıklarını ve ideal okul yaşantısıyla ilgili olarak tasarladıkları okul, veli, yönetici, öğrenci kavramlarının ne olduğunu metafor yardımıyla ortaya çıkarmak ve bunları analiz etmektir. Bunun yanında çeşitli değişkenler bakımından okul yöneticilerinin öz-yeterlik algılarını ve eğitsel felsefi anlayışlarını tespit etmektir. Araştırmanın katılımcılarını, Rize il genelinde yer alan okulların yöneticiliğini yürüten 65 okul müdürü oluşturmaktadır. Bu çalışma, hem nicel hem de nitel verilerin toplandığı karma araştırma modelindedir. Araştırma sonucunda çeşitli değişkenler bakımından okul yöneticilerinin öz-yeterlik algıları ve felsefi anlayışları istatistiki olarak farklılık göstermiştir. Bunun yanında okul yöneticilerinin baskın biçimde ilerlemecilik anlayışını besledikleri bulunmasına rağmen okul, öğretmen, yönetici, öğrenci ve veli algılarının davranışçı öğrenme anlayışına daha yakın düşünceler şeklinde olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlardan hareketle, okul yöneticilerinin okul, yönetici, öğretmen, veli, öğrenci algıları ile ideal okul, yönetici, öğretmen, veli ve öğrenci algıları üzerine daha çok eğilim gösterilmesi ve 21. yüzyıl süreçlerine uygun okul modelinin tasarımlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out how the administrative officers who take part significant positions in educational fields conceptualize the school and what are their concepts of school, parent, administrator and student that they designed about ideal school experience and to analyse them. Besides, we aim to identify their self-competence perception and educational, philosophical understanding in the terms of varied factors. The participants of the research are 66 school principals who hold the administration of schools in the province of Rize. This study is a mixed research model in which both quantitative and qualitative data are collected. As a result of the research, the self-competence perception and philosophical understanding of the school principals differs from each other statistically in the terms of varied factors. Besides, although it is found out that the principals feed their understanding of https://tureng.com/tr/turkce-ingilizce/progressivism progressivism irruptively, it is deduced that their perceptions of school, parent, administrator and student are notions that are closer to the behavioural approach. Considering the results of this research, it is suggested to train school administrators on perceptions of school, parent, administrator and student and ideal concepts of school, administrator, teacher, parent and student and it is suggested to design school models that are compatible with 21th century processes.