Farklı stabilizerler kullanımının tahinli sütün kalitesine etkisi
The effect of using different stabilizers on the quality of tahini milk
  1. Tez No: 607382
  2. Yazar: ESMA AYCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KURBAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada farklı stabilizerler [stabilizer ilavesiz (%0), κ-karragenan (%0,02, %0,04, %0,06, %0,08 ve % 0,2), ksantan gam (% 0,2), CMC (% 0,2), salep (% 0,2) ve keçiboyunuzu gamı (% 0,2)] kullanılarak üretilen tahinli sütlerin kimyasal, fiziksel, reolojik ve duyusal özellikleri araştırılmıştır. Yarım yağlı UHT süte tahin, şeker ve farklı stabilizerler ilave edilerek tahinli sütler üretilmiştir. Farklı oranlarda stabilizer kullanımı tahinli sütlerin pH ve titrasyon asitliğini istatistiksel olarak etkilememiştir (P>0,05). Emülsiyon stabilitesi değerleri arasındaki farklar istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (P0,05). Duyusal değerlendirme sonucuna göre panelistler %0,02 κ-karragenan ilaveli tahinli sütleri daha çok beğenmişlerdir. Sonuç olarak, %0,02 κ-karragenan ilave edilerek tahinli sütler üretilebilir ve tüketiciye sunulabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, chemical, physical, rheological and sensory properties of tahini milk produced by using different ratios of stabilizers [0% (without stabilizer), κ-carragenan (0.02%, 0.04%, 0.06%, 0.08% and 0.2%), xanthan gum (% 0,2), CMC (0.2%), salep (0.2%) and carob gum (0.2%)] were investigated. Tahini milk was produced by adding tahini, sugar and stabilizers to the semi-fat UHT milk. The use of different amounts of stabilizers did not affect the pH and titration acidity of tahini milk statistically.