Çandır köyü (Sütçüler-Isparta) çevresindeki mermer sahalarının jeolojik özelliklerinin, ekonomik potansiyelinin ve çevresel etkilerinin araştırılması
Investigation of the geological characteristics, economic potential and environmental effects of marble areas in Çandır village (Sütçüler-Isparta)
  1. Tez No: 607387
  2. Yazar: GÖKHAN KARACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSETTİN CARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Geological Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışma alanı Isparta Sütçüler ilçesi Çandır köyü çevresinde bulunmaktadır. Çalışma alanında bulunan birimlerin jeolojik özellikleri ve ekonomik potansiyelini araştırma konusu edinilmiştir. Bej renkli kireçtaşları ve gri renkli dolomitler araştırma konusunun büyük bölümünü oluşturmaktadır. Tekedağ formasyonu çalışma alanında ekonomik potansiyeli yüksek olan mermer sahalarını bulundurmaktadır.Ocak ve blok verimi düşük, bol kırık çatlaklı bej renkli kireçtaşları ve verimi daha yüksek gri renkli dolomit seviyeleri çalışma alanı içerisinde Tekedağ formasyonunda bulunmaktadır. Çalışma alanında ki mermer ocakları üzerinde araştırmalarda bulunulmuş, ocak potansiyelleri, verimlilikleri ve çevresel etkileri araştırılmıştır. Ocak sahalarında yapılan araştırmalarda yapılan yanlışlar, çevresel etkileri, üretim ve kalite düşmesine neden olan etmenler araştırılmış, tedbir yöntemleri üzerinde durulmuştur. Isparta açısının çalışma alanı üzerindeki etkisi araştırılmış, ticari ismi 'Ottoman bej' olan bej renkli kireçtaşları ve 'Galaksi silver' ticari isimli gri renkli dolomitler araştırmalar da bulunulmuştur. Çalışma alanında ki kireçtaşı ve dolomit karşılaştırması yapılmış, yapısal farklılıkları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study area is in the vicinity of Çandır village of Isparta Sütçüler district. The geological characteristics and economic potential of the units in the study area have been investigated. Beige limestones and gray dolomites constitute the majority of the research subject. Tekedag formation has marble fields with high economic potential in the study area. Most of the marble quarries are located on the Tekedag formation. Beige colored limestones with low hearth and block yields, abundant cracked cracks and higher dolomite levels with higher yield are found in Tekedag formation within the study area. Researches were conducted on the marble quarries in the study area and the quarry potentials, efficiency and environmental effects were investigated. Inaccuracies, environmental impacts, factors causing production and quality degradation were investigated and precautions were taken. The effect of Isparta angle on the study area was investigated, beige limestones with the commercial name 'Ottoman beige' and gray dolomites with the name'Galaksi silver 'were studied. Limestone and dolomite were compared in the study area and their structural differences were investigated.