Eruslu global grup firmalarındaki atık polimerlerin karakterizasyonu ve piroliz-yakma yöntemleri kullanılarak enerji üretimi fizibilitesinin hazırlanması
Characteri̇zati̇on of waste polymers in eruslu global group companies and preparation energy generation feasibility using prolysis -burning
  1. Tez No: 607397
  2. Yazar: HATİCE AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Eruslu Global grup şirketleri çocuk bezi üretiminde ilk üç içerisinde bulunmaktadır ve diğer üretimlerde de önemli bir paya sahiptir. Atık olarak ortaya çıkan polimerik ürünler, satılarak değerlendirilmektedir. Enerji fiyatlarındaki artış ve yanabilen atık maddelerin yakılması ile su buharı teknolojisi yardımı ile enerji üretimi orta vadede büyük ekonomik getirisinden dolayı firmalar tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Bu proje çalışmasında, hammadde olarak polipropilen, polietilen (LDPE, MDPE, HDPE), polietilen tereftalat, polistiren, yanında yardımcı kimyasallar (hijyen kimyasalları, yapıştırıcı kimyasallar, boya kimyasalları vb) kullanarak çocuk bezi, kadın pedi, ambalaj filmi, baskılı ambalaj filmi üretimi esnasında ortaya çıkan polimerik atıkların enerji eldesi açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Eruslu Globala bağlı Ecoplast-BZ-Eruslu firmalarında üretilen atık olarak ortaya çıkan polimerik ürünlerin her birinin karakterizasyonu, hammaddesi ve özellikleri belirlenmiştir. Daha sonra karakterize edilmiş atık polimerler piroliz işlemine tabii tutulmuştur. Daha sonra piroliz deneyleri, (400 ve 600oC sıcaklıklarda 100 ml /dak azot gazı akışı ve 10oC/dak ısıtma hızı) yapılmıştır. Katı (char) sıvı ve gaz verimleri hesaplanmıştır. Tez çalışmasında, atıklar sınıflandırılarak kalori değerleri (üst ısıl değer ve alt ısıl değer), elementel analizleri (CHNS ve O), kül tayinleri, DTA-TGA-DSC analizleri, FTIR analizleri, külün XRD analizi ile karakterizasyon yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Eruslu Global group companies area mong the top three in the production of diapers and have a significant share in other productions. Polymeric product resulting from waste are sold and recycled. With the increase in energy price sand burning of combustible waste materials, energy production with the help of water vapor technology has started to be preferred by the companies in the medium term duet to its great economic return. In this thesis, polypropylene, polyethylene (LDPE, MDPE, HDPE), polyethylene terephthalate, polystyrene as well as auxiliary chemicals (hygiene chemicals, adhesive chemicals, dye chemicals, etc.) using diapers, women's pads, packaging film, printed packaging film produced in terms of energy recovery of polymeric waste aimed to evaluate. Characterization, raw material and properties of each of the polymeric products produced as waste produced in Ecoplast-BZ-Eruslu companies of Eruslu Global a were determined. The characterized waste polymers were then subjected to pyrolysis. Then, pyrolysis experiments(100 ml / min Nitrogen flow and 10oC / min heating rate at 400 ve 600oC) were performed. Solid (char), liquid and gas yields were calculated. In this study, calorific values (upper calorific value and lower calorific value), element alanalysis (CHNS and O), ash determination, DTA-TGA-DSC analysis, FTIR analysis, XRD analysis of ash was used for characterization of wastes.