Hot issue markets for initial coin offerings
Kripto paraların ilk halka arzında sıcak piyasalar
- Tez No: 607407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZA DANIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, dijital para birimleri için ilk dijital para arzı piyasasını analiz etmektedir. Bu piyasadaki sıcak pazar olgusuna korelasyon, run testi ve regresyon analizleri yaparak geçmiş ve gelecekteki dijital para arzları arasındaki ilişkiyi inceleyerek odaklanıyoruz. Ana veri kaynaklarımız olarak www.coinmarketcap.com ve www.cci30.com adreslerini kullanıyoruz. Çalışmamızda, 2015 ile 2019 arasında halka arz olan ve 759 dijital paradan oluşan bir örneklem kullanıyoruz. Analizlerimiz, 2015 ile 2019 arasındaki süre zarfında pazarın 23 ay da sıcak pazar, 23 ay da ise soğuk pazar özelliğini taşıdığını gösteriyor. Sonuçlar, geçmişteki dijital para arzı sayısının piyasa da ki yeni dijital para arzının yapılması kararını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the market for initial coin offerings (ICOs) of cryptocurrencies. We focus on the hot issue market phenomenon in this market by performing correlation, run and regression analyses and examine the relationship between past and future coin offerings. We use www.coinmarketcap.com and www.cci30.com as our main data sources. For a sample of 759 cryptocurrency offerings between 2015 and 2019, we show that there are 23 hot and 23 cold months. The results indicate that the number of ICOs in the past positively affect the decision to offer new coins to the market.