AKP döneminde Türkiye'de biyopolitik yönelimler: Kürtaj politikaları üzerine bir inceleme
Biopolitical tendencies during AKP period in Turkey: An assesment on abortion politics
- Tez No: 607428
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EKİN AKŞİT VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu tez, AKP'nin biyopolitik yönelimlerinin, toplumsal cinsiyet rejimi ile olan ilişkiselliğini anlamlandırmak için, kürtaj politikalarının izlerini sürmeyi amaçlamaktadır. Foucault'nun biyopolitika anlayışından ve feministlerin kavrama yaptıkları katkılardan yola çıkarak, kürtaj biyopolitik bir mesele olarak ele alınacaktır. AKP döneminin kürtaj biyopolitikasında, kendinden önceki dönemlerle olan süreklilik ve kopuşları ve söylemlerdeki değişimin seyri izlenecektir. AKP'nin kürtaj politikalarını anlamlandırmak için, kadın ve aile politikaları incelenerek, neoliberal, İslami-muhafazakâr, milliyetçi ve cinsiyetçi söylem ve uygulamalara ışık tutulacaktır. AKP'nin kürtaj politikalarında dayandığı bu saikler ve hayatlarla kurduğu ilişkilerin, söylem ve uygulamalar yoluyla, kürtajı yasal ancak ulaşılamaz bir statüye dönüştürdüğü sonucuna ulaşılacaktır. Tez, bu politkalara karşılık, iktidar-direniş denklemini tamamlamak için, feminizmin kürtajı politikleştime biçimlerini ele alacaktır. Türkiye'de feminist hareketlerin iktidara karşı yürüttüğü eylem ve kampanyalar, kürtaj tartışmalarına karşı geliştirilen argümanlar izlenerek, feminizmin kürtaj konusundaki politik olanaklılıklarına işaret edilecektir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to track the abortion policies of AKP in order to interpret the relation between its biopolitical tendencies and gender regime. This study takes abortion as a biopolitical issue with reference to Foucault's biopolitics approach and the contributions of feminists to the concept. It also reveals the invariabilities and breaks as well as the change in discourses for the abortion biopolitics of AKP in comparison with the former governments. Woman and family policies are analysed and Islamic-conversational, nationalist and gendered discourse and applications are elaborated as part of the attempt to interpret the abortion policies of AKP. As a result, it is inferred that these motives and relationships which AKP takes as ground in abortion politics transformed abortion into a legal but unattainable status. On the other hand, this study also discusses the modes of politicizing abortion by feminists in order to provide a power-resistance relationship. It touches upon the protests and campaigns of the feminist movements against the party in power, follows the arguments for the abortion issue, and refers to the political opportunities of feminism as regards to abortion.