Ambiguous break and vague transformation: The changing nature of capitalism during AKP rule in Turkey
Belirsiz kırılma ve müphem dönüşüm: Türkiye'de AKP iktidarı döneminde kapitalizmin değişen doğası
- Tez No: 818093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TORE FOUGNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Küresel kapitalizmin değişime uğradığı ve sanayileşmiş ekonomilerin son kırk yıl boyunca benimsedikleri politikalardan uzaklaşmaya başladığı bir konjonktürde, gelişmekte olan ekonomiler bir süredir yeni büyüme rejimleri benimsemektedir. Çin, Hindistan ve Brezilya gibi büyük gelişmekte olan ekonomiler, devletin ekonomideki rolünün daha yoğun olduğu politikaları başarılı bir şekilde izlemişlerdir ve bu durum bazı akademisyenler tarafından devlet nüfuzlu kapitalizm modeli olarak açıklanmıştır. Son on yılda Türkiye'nin ekonomi politiği, 1980'lerde ortaya çıkan ve 2000'lerin ilk yıllarında pekiştirilen neoliberal paradigmadan ayrılıyor gibi görünen gözle görülür değişimler geçirmiştir. Türkiye'de devlet kapitalizminin potansiyel varlığı ekonomi politik üzerine çalışan akademisyenlerin dikkatini çekmiş olsa da Türkiye'de kapitalizmin son dönem dinamikleri karmaşık bir tablo ortaya koymaktadır. Türkiye'de kapitalizmin değişen doğasının daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlayan bu tez, Türkiye'nin ekonomi politiğindeki potansiyel dönüşümleri devlet nüfuzlu kapitalizm çerçevesi açısından analiz ederek incelemektedir. Modelin ana bileşenleri olan koordinasyon mekanizmaları, kurumsal alanlar (kurumsal yönetişim, yatırım finansmanı, endüstriyel ilişkiler, eğitim ve öğretim, inovasyon ve iç piyasalar) ile kurumsal tamamlayıcılıklar ve kümelenmelerin analizine dayanan tez, Türkiye ekonomisinin bazı liberal unsurları korurken aynı zamanda devlet nüfuzlu kapitalizm modelinin bazı özelliklerini yansıtan melez bir kapitalizm biçimine doğru olası dönüşüme işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In a conjuncture where global capitalism is undergoing changes and industrialised economies have begun moving away from the policies adopted during the last four decades, emerging economies have been adopting new growth regimes for some time. Large emerging economies such as China, India and Brazil have successfully pursued policies with a more intensive role of the state in the economy, which some scholars have explained in terms of a state-permeated capitalism model. During the last decade, Turkey's political economy has undergone noticeable changes that seem to depart from the neoliberal paradigm that emerged in the 1980s and was reinforced in the early years of the 2000s. While the potential presence of state capitalism in Turkey has attracted the attention of scholars of political economy, the recent dynamics of capitalism in Turkey present a complex picture. Seeking to contribute to a better understanding of the changing nature of capitalism in Turkey, this thesis investigates potential transformations in Turkey's political economy by analysing it in terms of the state-permeated capitalism framework. Based on an analysis of the model's main components – namely, coordination mechanisms, institutional domains (corporate governance, finance for investments, industrial relations, education and training, innovation, and domestic markets), and institutional complementarities and clusters – the thesis points to the possible transformation of Turkey's economy towards a hybrid form of capitalism, that preserves some liberal elements while also reflecting some features of the state-permeated capitalism model.