Kemoterapi alan çocuklarda görülen oral mukozitlerde düşük seviyeli lazer tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of low level laser therapy treatment on oral mucositis in children receiving chemotherapy
  1. Tez No: 644403
  2. Yazar: AYÇA SARICA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMURAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çocuk Hematoloji-Onkoloji Servisi'nde çocukluk çağı lösemileri nedeni ile tedavi alan hastalarda, kemoterapi sonrası ağız içi mukozalarında görülen“Oral mukozitlerin”(OM) tedavisi için topikal düşük seviyeli lazer terapisi (DSLT) uygulamasının etkinliği araştırıldı. Yöntem. Araştırma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji Servisinde 1 Haziran 2019 – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında lösemi tanısı nedeniyle yatıralarak kemoterapi uygulanan ve OM gelişen çocuk hastalarda gerçekleştirilmiştir. Hastalar iki gruba ayrılmıştır, her iki grupta 20 olgu olacak şekilde randomize ayrılmıştır. Birinci grupta yer alan hastalar kontrol grubu olarak kabul edildi. Bu gruptaki olgulara oral mukozit tedavisi için sodyum bikarbonat ile topikal tedavi verildi. İkinci gruptaki olgulara OM geliştikten sonra, DSLT ile tedavi uygulandı. Her iki grupta da mukozit geliştikten sonra uygulanan işlemlerin öncesinde ve sonrasında Görsel Ağrı Skalası (VAS) skorları ile Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirtilen oral mukozit sınıflaması değerlendirildi. Bulgular. DSLT tedavisi uygulanan 20 hastanın %45'i (n=9) erkek, %55'i (n=11) kız, kontrol grubunun %30'u (n=6) erkek, %70'i (n=14) kızdır. Gruplar arasında cinsiyet ve OM sayısı bakımından anlamlı fark yoktur. Tedavi grupları arasında OM lokalizasyonu açısından anlamlı fark yoktur (p=0,682). Tedavi başlangıcı, tedavinin 1,2, 4. ve 11. gününde gruplar arasında OM sınıflama ortalaması bakımından anlamlı fark yokken, tedavinin 3, 5, 6 ve 7. günlerinde DSLT grubundaki hastaların OM sınıflaması istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşüktür. İstatistiksel olarak farkın olmadığı günler olan 4 ve 11. günlerde anlamlı olmamakla beraber DSLT grubundaki hastaların OM sınıflamasının daha düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The efficacy of topical low-level laser therapy (DSLT) for the treatment of oral mucosis (OM) in the oral mucous membranes after chemotherapy was investigated in patients treated for childhood leukemias at the Pediatric Hematology-Oncology Service. Method. The research was carried out with pediatric patients who hospitalized and underwent chemotherapy due to the diagnosis of leukemia and who developed an OM between January 1, 2019 and December 31, 2019 at Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine Child Hematology-Oncology Service. The patients were divided into two groups, randomized to 20 cases in both groups. The patients in the first group were accepted as the control Patients in this group were given topical treatment with sodium bicarbonate for OM treatment. Patients in the second group were treated with DSLT after OM developed. OM classification determined by the World Health Organization and Visual Pain Scale (VAS) scores were evaluated before and after the procedures applied after the development of mucositis in both groups. Results. 20 patients undergoing DSLT treatment; 45% (n = 9) boys, 55.0% (n = 11) girls, control group; 30.0% (n = 6) are boys and 70.0% (n = 14) are girls. There is no significant difference between groups in terms of gender and number of OM. There is no significant difference between the treatment groups in terms of OM localization (p = 0.682). At the beginning of treatment, there was no significant difference in terms of OM classification average between the groups on the 1st, 2nd, 4th and 11th days, while the OM classification of patients in the DSLT group was statistically significantly lower on the 3rd, 5th, 6th and 7th days of treatment. On the 4th and 11th days when there was no statistical difference, it was found that the OM classification of patients in the DSLT group was lower, although not significant.