Kanser tanısı ile izlenen çocuklarda ağız bakımında kullanılan sodyum bikarbonat ve karadut lolipopunun oral mukoziti önleme üzerine etkisi
The effect of sodium bicarbonate and mulberry lollipop used on oral mucositis prevention in children monitoring cancer diagnosis
  1. Tez No: 488749
  2. Yazar: EBRU ALIŞARLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırma, kanser tanısı ile izlenen çocuklarda ağız bakımında kullanılan sodyum bikarbonat ve karadut lolipopunun oral mukoziti önleme üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma İstanbul'da bir Eğitim Araştırma Hastanesinin Pediatri servisinde Şubat 2016-Şubat 2017 tarihleri arasında yapılmıştır. Deney grubunda (karadut lolipopu kullanan çocuklar) 35 çocuk, kontrol grubunda (bikarbonat ile ağız bakımı yapan çocuklar) 34 çocuk olmak üzere 69 çocuk ile tamamlanmıştır. Deney ve kontrol grubundaki çocukların tanıtıcı özellikleri arasında istatistiksel olarak fark olmayıp grupların homojen dağıldığı belirlenmiştir. Deney grubundaki çocukların %28,6'sında (n=10) oral mukozit gelişirken, kontrol grubunda bulunan çocukların %61,8'inde (n=21) oral mukozit geliştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out randomly controlled experimentally to determine the effect of sodium bicarbonate and mulberry lollipop used on oral mucositis prevention in children monıtorıng cancer diagnosis. The study was carried out between February 2016 and February 2017 at Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Pediatrics Department. In the experimental group (children using blackhead lollipops), 35 children were completed with 69 children (34 children) in the control group (children using sodium bicarbonate). There was no statistically significant difference between the descriptive characteristics of the children in the experimental and control groups and it was determined that the groups were homogeneously distributed. Oral mucositis was found in 28.6% (n=10) of the children in the experimental group and 61.8% (n=21) of children in the control group developed oral mucositis.