Kemoterapi alan çocuklarda sumağın oral mukoziti önleme üzerine etkisi
Effect of sumac on preventing oral mucositis in children receiving chemotherapy
  1. Tez No: 966420
  2. Yazar: BÜŞRA SEMA ALTUNSUYU
  3. Danışmanlar: DOÇ. ULVİYE GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Araştırma, kemoterapi alan çocuklarda sumağın oral mukoziti önleme üzerine etkisini incelenmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve metot: Araştırma, üçlü kör, plasebo kontrollü, randomize deneysel tasarımda yürütülmüştür. Eylül 2023-Şubat 2025 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Onkoloji-Hematoloji ve Çocuk Kemik İliği Nakil Kliniklerinde veriler toplandı. Çalışma, sumaklı gargara uygulanan müdahale grubu (n=27) ile plasebo-su gargara uygulanan kontrol grubu (n=25) olmak üzere toplam 52 çocukla tamamlandı. Verilerin toplanmasında Kişisel Tanıtıcı Bilgi Formu, DSÖ-OTS, ChIMES ve ABUTÇ kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare, bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi, varyans analizi (ileri analiz olarak Bonferroni), Friedman testi (ileri analiz olarak Wilcoxon testi) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to investigate the effect of sumac on preventing oral mucositis in children receiving chemotherapy. Material and Method: The study was conducted as a triple-blind, placebo- controlled, randomized experimental design at the Inonu University Pediatric Oncology- Hematology and Bone Marrow Transplantation Clinics between September 2023 and February 2025. a total of 52 children participated, with 27 in the sumac gargle intervention group and 25 in the placebo gargle control group. Data were collected using Personal Identification Form, WHO-OTS, ChIMES, and ABUTÇ scales. Statistical analyses included descriptive statistics, chi-square, t-test, Mann-Whitney U, variance analysis (with Bonferroni correction), and Friedman test (with Wilcoxon as post hoc).