Bipolar bozukluk ve borderline kişilik bozukluğu tanılı hastalarda proinflamatuvar sitokinler
Proinflammatory cytokines in patients with bipolar disorder and borderline personality disorder
- Tez No: 607440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM ÖZGE BAYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızda bipolar bozukluk (BB), borderline kişilik bozukluğu (BKB) tanısı olanlarda ve sağlıklı kontrollerde TNF-α, sTNFR-I, sTNFR-II, IL-2, sIL-2R, IL-6, sIL-6R, IL-1α, IL-1β, IFN-γ, IL-17 gibi proinflamatuvar sitokin ve reseptörlerin serum düzeylerini karşılaştırmayı planladık. Çalışmamızın her iki psikopatolojinin etyopatogenezini anlama, benzer ve benzer olmayan özelliklerini ayırt etme, yeni tedavi seçeneklerini değerlendirme ve tüm bunları öngörmede bilgiler sağlayacağını, bu bağlamda proinflamatuvar sitokin ve/veya reseptörlerinin biyobelirteç olarak kullanılıp kullanamayacağını araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza DSM-5 tanı ölçütlerine göre tanı almış BB ötimik dönemdeki 26 kadın hasta ve DSM-5 tanı ölçütlerine göre tanı almış BKB 26 kadın hasta alındı. Kontrol grubu olarak DSM-5'e göre herhangi bir psikiyatrik hastalığı bulunmayan 27 kadın çalışma kapsamına alındı. Tüm katılımcılardan serum numuneleri alındı. ELISA yöntemiyle sitokin ve sitokin reseptör düzeyleri ölçüldü ve karşılaştırıldı. BB'ta serum IL-1β'nın kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı şekilde düşük olduğu, diğer sitokin ve sitokin reseptörleri açısından BB, BKB ve kontrol grubu arası karşılaştırmada anlamlı fark olmadığı bulundu. Ayrıca BKB'da ailede psikiyatrik hastalık öyküsü olanlarda sIL-6R, IFN-γ, TNF-α, sTNFR-II, IL-2, IL-1β daha yüksekken; BB'ta lityum tedavisi alanlarda ve ötimi süresi yüksek olanlarda sTNFR-I düzeyi daha düşüktü. Çalışmamızdan elde edilen verilere göre BB ve BKB sitokin düzeylerinin farklı olmaması benzer psikopatolojiler olduğunu düşündürmektedir. Sitokinlerin BB ve BKB ayrımında klinik pratikte biyobelirteç olarak kullanımı henüz mümkün görünmemektedir. Daha geniş katılımcılar ile tedavi standardizasyonu sağlandıktan sonra, farklı hastalık dönemlerinin değerlendirildiği çalışmalarla yeni bilgiler elde edilebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare levels of serum proinflammatory cytokines and receptors such as TNF-α, sTNFR-I, sTNFR-II, IL-2, sIL-2R, IL-6, sIL-6R, IL-1α, IL-1β, IFN-γ and IL-17 in patients with bipolar disorder (BD), borderline personality disorder (BPD) and healthy controls. By doing so we aimed to find out whether proinflammatory cytokines and /or receptors may be used as biomarkers in future to assess the etiopathogenesis of both psychopathologies, differentiate between similar and non-similar features and to evaluate new treatment options. Twenty-six female patients with BD type I in euthymic period and twenty-six female patients with BPD according to DSM-5 diagnostic criteria were included in the study. Also twenty-seven healthy female volunteers without any psychiatric disorders according to DSM-5 were used as control group. Serum samples were collected from all participants, cytokine and cytokine receptor levels were evaluated by ELISA method and compared. Levels of serum IL-1β were significantly lower in BD in comparison to the control group. In terms of other cytokine and cytokine receptors, there was no statistically significant difference between BD, BPD and the control group. Levels of sIL-6R, IFN-γ, TNF-α, sTNFR-II, IL-2 and IL-1β were found to be higher in patients with BPD who have a family history of psychiatric disorders. In addition, levels of sTNFR-I in BD were lower in patients who had been subject to lithium treatment and with longer duration of euthymia. The data obtained from our study suggests that BD and BPD may be similar psychopathologies. However, it is not possible to use cytokines as biomarkers in clinical practice to distinguish BD and BPD as of yet. We assert clinical features that might be related to cytokines should also be taken in to consideration. It is predicted that more comprehensive data can be obtained by providing larger participant pool with standardised treatment and by evaluating the same participants across different periods.