Semantik analiz yöntemi açısından kırâatlerde 'Meşhur' kavramı
Semantic analysis method concept of 'Mayhur de in rentals
  1. Tez No: 607444
  2. Yazar: HALİL OSMAN MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Haber kaynağının geliş şekillerinden biri olan“Meşhur”bu tezde çalışılmıştır. Bu araştırma giriş bölümünü takip eden iki bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde çalışmanın alanı, kapsamı, önemi, gayesi, metodu ve sistematiği hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde ise meşhur kavramının anlam alanına değinilerek lügatte ve terminolojide ne anlam ifade ettiğine değinilmiştir. Hemen ardından meşhurun çeşitleri işlenmiştir. Sonrasında meşhurun anlam alanına giren yakın ve zıt anlamlı kavramlar gösterilmiştir. Daha sonra da meşhur kavramının kullanıldığı ilimler örneklerle gösterilmiştir. İkinci bölümde ise meşhur kavramının kıraatlere geçiş süreci incelenmiştir. Meşhur kıraat incelenip diğer kıraatlerle farkları belirtilmiştir. Son olarak kıraat sınıflandırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
“The”Famous" word , which is one of the news sources, has been studied in this thesis. This research consists of two parts after the introduction. In the introduction part, the scope, importance, aim, method and systematics of the study are given. In the first part of the study, the meaning area of the famous concept is mentioned and what it means in vocabulary and terminology is mentioned. Immediately afterwards, the famous varieties were processed. Then, close and opposite meaning concepts which are within the meaning field of the famous are shown. Later, the sciences using the famous concept are shown with examples. In the second part, the process of transition to the famous concept of rural is examined. The famous Quran recitation is examined and its differences with other Quran recitation are indicated. Finally, Qur'an reclassifications were made.