Semantik analiz yöntemi açısından kırâatlerde 'Mevzu' kavramı
From the perspective of the semantic analysis method making up in the kirâats concept
  1. Tez No: 607649
  2. Yazar: MUHAMMED RAŞİD BALTACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Mevzu kavramı açıklanmayı bekleyen bir kavram olarak düşündük ve elimizden geldiğince bunu yapmaya çalıştık. Kavramın ilk kullanıldığı zamandan günümüze kadar ki süreci işleyip analiz ettik. Tezimizin amacı konusu ve gayesi hakkında bilgi verdik. Kavramın hangi anlamlar yüklendiği ne gibi değişimlere uğradığı ve hangi ilimlerde kullanıldığıyla alakalı maddeler işledik. Mevzunun sözlük lügat manaları, yakın ve zıt anlamlı olan kelimeleri işleyip inceledik. Mevzu kavramının tarihi süreçte diğer ilmi disiplinler olan alakasını, ilimleri etkilediği durumları işledik. Mevzu kavramı, kıraatten sayılıp sayılmama tartışması açtık. Daha sonra ise en çok karıştırılan iki kıraat olan şaz ile mevzu kıraati karşılaştırıp aralarındaki benzer ve farklı yönleri ortaya koyarak karışıklığı gidermeye çalıştık. Keyifli bir çalışma ve bir o kadar zor geçen süreçte bizlere çok katkı sağlayacak bilgiler edindik. Sizlerin de beğenisine sunduğumuz bu çalışmayı adrese ulaşmış olmasını umarak yazmış bulunuyoruz.
Özet (Çeviri)
We thought of the concept as a concept that was waiting to be explained and tried to do it as best we could. We processed and analyzed the process from the first time the concept was used. We gave information about the purpose and purpose of our thesis. We have processed articles about what meanings the concept is loaded with, what changes are undertaken and what sciences it is used in. We processed and examined the dictionary vocabulary meanings of the subject, words that have close and opposite meanings. In the historical process of the concept of subject, we have covered the relevance of other scientific disciplines and the situations in which it affects the sciences. We have opened a debate about whether the concept of matter should be counted as a staleness. Then we tried to resolve the confusion by comparing the two most confused carabiniers with the carabiniers and revealing similar and different aspects between them. We have received information that will contribute a lot to us in a pleasant work and a difficult process. We have written this work to your liking in the hope that it has reached the address.