Glutaraldehit ve sodyum perborat çözeltilerinin aktivitelerinin incelenmesi ve dezenfektan aktivitesini saptayan yöntemlerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 60746
  2. Yazar: ÜLKÜ ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN JOHONSSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Çalışmamızda %4.5 glutaraldehit, %8.8 glioksal çözeltisi ile 100 gr içerisinde 20 gr sodyum perborat, 15 gr tetraasetiletilendiamin içeren beyaz toz görünümlü, iki yeni dezenfektanın etkileri DGHM Kalitatif ve Kantitatif Süspansiyon Testi, AFNOR NF T-72 190 Mikrop Taşıyıcılara Uygulanan Test, Modifiye Kelsey-Sykes Metodu, DGHM Mikrop Taşıyıcılara Uygulanan Test, İnhibisyon Katsayısı, Fenol Katsayısı, Inferior Letal Katsayı, Superior Letal Katsayı Testleri ile araştırılmıştır. Tüm testlerde, dezenfektan çözeltileri hazırlanırken steril sert su kullanılmıştır. DGHM Kalitatif Süspansiyon testiyle, glutaraldehit çözeltisi %0,78 yoğunlukta 15 dakikada bakterisit, %1,56 yoğunlukta 30 dakikada sporisit, %0,78 yoğunlukta 5 dakikada fungisit etkili; sodyum perborat çözeltisi ise %0,5 yoğunlukta 15 dakikada bakterisit, %4 yoğunlukta 30 dakikada sporisit, %1 yoğunlukta 30 dakikada fungisit etkili olarak bulunmuştur. DGHM Kantitatif Süspansiyon testinde albüminsiz ortamda yapılan çalışmalarda glutaraldehit çözeltisi %0,78 yoğunlukta 30 dakikada bakterisit ve fungisit etkili bulunurken sodyum perborat çözeltisinin bakterisit ve fungisit etkisi ise DGHM Kalitatif Süspansiyon testinde elde edilen sonuçlarla aynı bulunmuştur. Albüminli ortamda yapılan testlerde ise glutaraldehit çözeltisi %1,56 yoğunlukta 60 dakikada bakterisit ve fungisit etkili, sodyum perborat çözeltisi ise %1 yoğunlukta 30 dakikada bakterisit, %2 yoğunlukta 30 dakikada fungisit etkili bulunmuştur. Organik madde varlığında dezenfektanların etki sürelerinin ve yoğunluklarının arttığı gözlenmiştir.Modifiye Kelsey- Sykes yöntemiyle glutaraldehit %1,56 yoğunlukta ve 30 dakikada bakterisit, sodyum perborat çözeltisi ise %1 yoğunlukta 28 dakikada bakterisit etkili bulunmuştur. AFNOR NF T-72 190 Mikrop Taşıyıcılara Uygulanan Test ile glutaraldehit çözeltisi % 0,78 yoğunlukta 15 dakikada bakterisit ve fimgisit, %12,5 yoğunlukta 15 dakikada sporisit etkili bulunurken, sodyum perborat çözeltisi %0,5 yoğunlukta 15 dakikada bakterisit ve fimgisit, %4 yoğunlukta 15 dakikada sporisit etkili bulunmuştur. M. tuberculosis kökenine karşı etkinin araştırılmasında DGHM Mikrop Taşıyıcılara Uygulanan Test kullanılmıştır. Glutaraldehit çözeltisi %6,25 yoğunlukta 120 dakikada, sodyum perborat çözeltisi ise %32 yoğunlukta 15 dakikada etkili bulunmuştur. Çalışmamızda iki hafta boyunca değiştirilmeden kullanılan, %2 yoğunlukta hazırlanan glutaraldehit çözeltisinin 1 saatlik temas süresinde etkisinin değişmeden kaldığı görülmüştür. DGHM Kantitatif Süspansiyon testiyle, albüminli ve albüminsiz ortamda hipoklorit çözeltisinin etkisi araştırılmış, %0,1 yoğunlukta 5 dakika bakterisit ve fimgisit etkili, %0,1 yoğunlukta 15 dakika sporisit etkili olarak saptanmıştır. Çalışmamızda da DGHM Kalitatif ve Kantitatif Süspansiyon testleri diğer testlerden daha başarılı bulunmuştur. DGHM Mikrop Taşıyıcılara Uygulanan testle M.tuberculosis kökenine karşı etki, mikrop taşıyıcı olarak 1x1 cm2 kumaş parçalan kullanılarak araştırılmıştır. Mikrop taşıyıcı olarak kumaş parçalarının uygun olmadığı düşünülmektedir. AFNOR NF T-72 190 mikrop taşıyıcılara uygulanan test, fayans parçalarının steril tuzlu su ile yıkanarak çalışıldığında başardı bulunmuştur. Testler tekrarlandığındaaynı sonuçlar elde edilmiş, uygulaması kolay ve fazla malzeme gerektirmediği görülmüştür. Testte temas süresi 15 dakika olarak verilmiştir; ancak dezenfektanların özelliklerine bağlı olarak farklı temas sürelerindeki etkilerinin tespit edilmesini önermekteyiz. Modiflye Kelsey-Sykes metodunda sonuçlar diğer testlerden yüksek bulunmuştur. Bunun nedeni ortamdaki yoğun organik maddelere bağlanmıştır. Çok malzeme gerektiren bir testtir. İnhibisyon katsayısı testi oldukça yetersiz bir testtir. Temas süresi tespit edilememektedir, inferior Letal Katsayı ve Superior Letal Katsayı testlerinde ise deneyler tekrarlandığında aynı sonuçlar alınamamıştır. Bu nedenle elde edilen sonuçlar değerlendirmeye alınmamıştır. Fenol Katsayısı testi, özellikle fenollü bileşikler için anlamlı sonuçlar vermektedir. Dezenfektanların mikroorganizmalara etki mekanizmalarının değişik olması ve zamanla yeni dezenfektanların çıkmasıyla fenol katsayısı testinin dezenfektan aktivitesinin ölçülmesinde etkisi sınırlı kalmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, effects of two new disinfectants, one of which is, 4,5% glutaraldehyde and 8,8% glyoxal solution, and the other, 20 g sodium perborate and 15 g TAED in 100 g white powder, were examined by the following tests: DGHM Qualitative and Quantitative Suspension tests, AFNOR NF T-72 190 Germ Carrier test, Modified Kelsey-Sykes method, DGHM Germ Carrier test, Inhibition Coefficient test, Phenol Coefficient test and Inferior and Superior Lethal Coefficient tests. In all tests, disinfectant dilutions were prepared in hard water. In DGHM Qualitative Suspension test, glutharaldehyde solution was found to be bactericide in 0,78% concentration within 15 minutes (min.), fungicide 0,78% concentration within 5 rnin., and sporicide in 1,56% concentration within 30 min., while sodium perborate was observed to be bactericide in 0,5% concentration within 15 min., sporicide in 4% concentration within 30 min. and fungicide in 1% concentration within 30 min.. In DGHM Quantative Suspension test, with adding no albumin, while the glutharaldehyde solution was observed to be both bactericide and fungicide in 0,78% concentration within 30 min., the bactericide and the fungicide effects of sodium perborate solution were found to be the same as that of DGHM Qualitative Suspension test. On the addition of albumin, the test results were bactericide and fungicide in 1,56% concentration within 60 min. for glutharaldehyde solution, and bactericide in 1% concentration within 30 min. and fungicide in 2% concentration within 30 min. forsodium perborate. In the presence of organic matter, the effective concentration and contact time were observed to be increased. The results of modified Kelsey-Sykes method showed that glutharaldehyde is bactericide in 1,56% concentration within 30 min. and that sodium perborate is bactericide in 1% concentration within 28 min.. Where glutharaldehyde was examined to be bactericide and fungicide in 0,78% concentratin within 15 min. and sporicide in 12,5% concentration within 15min. with AFNOR NF T-72 190 Germ Carrier test, sodium perborate was examined to be bactericide and fungicide in 0,5% concentration within 15 min. and sporicide in 4% concentration within 15 min. For the investigation of the effect against M.tuberculosis strain, DGHM Germ Carrier test was used and glutharaldehyde and sodium perborate were proved to be effective in 6,25% concentration within 120 min. and in 32% concentration within 15 min., respectively. After two weeks of usage, 2% concentration of glutharaldehyde solution showed no deterioration and maintained its effect in the end of a 1-hour contact. Hypochlorite solution was found to be bactericide and fungucide in 0,1% concentration within 5 min., sporicide in 0,1% concentration within 15 min. by DGHM Qualitative and Quantitative Suspension tests with and without albumin. In our studies, when we take reproduction and reliability aspects into consideration, DGHM Qualitative and Quantitative Suspension tests were more successful. With DGHM Germ Carrier test, the effect against M.tuberculosis strain was examined using a lxl cm2 cloth as a germ carrier. However, it was concluded that cloth pieces are not favourable for this purpose.AFNOR NF T-72 190 Germ Carrier test was found successful when set up with ceramic pieces which are washed with steril saline solution. Same results were obtained when the tests were reexperimented and it can be noted that it is easy to apply and needs less glassware. Contact times in these tests were given as 15 min. Nevertheless, we suggest that various contact times should be applied with respect to different properties of disinfectants. The results of Modified Kelsey-Sykes method were found to be higher than the other tests due to dense organic matter in test conditions and its requirements of more matter to be set up. Inhibition Coefficient test was quite an insufficient one due to its lack of contact time application property. Inferior and Superior Lethal Coefficient tests were found to be non-reproducable and unreliable because they give different results in different times. Therefore, these results are not taken into consideration in this study. Phenol Coefficient test gave reasonable results especially for phenolic compounds. In Phenol Coefficient test, a limitation of measurement of disinfectant activity takes place because of various mechanisms of actions of disinfectants on microorganisms and occurance of new disinfectants.