Alt solunum yolu infeksiyonlarında etken dağılımı ve Legionella Pneumophila'nın bu dağılımdaki yeri
Bacterial patogen in lover respiratory tract infections and the incidence of Legionella Pneumophila
  1. Tez No: 60747
  2. Yazar: SUAT KÖKSAL PERENTE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER SÖYLETİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Solunum sistemi infeksiyonlan tüm dünyada önemli mortalite ve morbidite nedeni olarak karşımıza çıkmakta ve her yaştan insanı etkilemektedir. Çok sayıda mikroorganizma solunum yolu infeksiyonlarına yol açabilmekte ancak tüm gelişen tekniklere ve laboratuvar yöntemlerine rağmen olguların yarısına yakın kısmında etken tanımlanamamaktadır. Çalışmamızın amacı bölgemizde alt solunum yolu patojenlerini saptamak, bu patojenler arasında Legionella pneumophila' nın yerini belirlemek ve bu mikroorganizmanın solunum sistemi örneklerinde rutin olarak araştınlmasımn gerekliliğini saptamaktır. Ek olarak, hastane kaynaklı olgulara neden olabileceği düşünülerek, hastane su dağıtım sistemi ve hastaların oksijen nemlendirici rezervuar sulan da L. pneumophila açısından araştırılmıştır. Çalışmamız M.Ü.T.F. Mikrobiyoloji Laboratuvarına alt solunum yolu infeksiyonu tanısı ile başvuran ve Çamlıca Göğüs Hastalıkları Askeri Hastanesi'ne aynı tanı ile yatırılan hastaların tüm alt solunum yolu örneklerini kapsamış; toplam 453 hastanın farklı epizodlarda toplanan 518 örneği ile çalışılmıştır. En fazla örnek kabulü ve etken izolasyonu Mart ayında gerçekleşmiştir(Şekil 3,4). Beşyüzonsekiz örneğin 202'sinde (%39) 227 etken patojen üretilmiş;uygun olmayan örnekler çalışma grubundan çıkarıldığında izolasyon oranı %50'ye ulaşmıştır. Etken dağılımında ilk sırayı Haemophilus türleri (n = 68, %30) alırken bunu gram 49negatif çomaklar (n = 60, %26.4), S.pneumoniae (n = 42, % 18.5), M catarrhalis (n = 34, %15), Staphylococcus türleri (n = 10, % 4.4), Candida türleri (n = 9, % 4), AGBHS (n = 4, %1.7) izlemiştir(Tablo 4). İkiyüziki olgunun 117'si toplum kaynaklı 85'i hastane kaynaklı infeksiyon olarak değerlendirilmiş;en fazda örnek dahiliye servis ve polikliniklerinden gönderilmiştir (Tablo 6). Hastane kaynaklı infeksiyonlarda ilk sırayı gram negatif çomaklar (46, % 46 ) toplum kaynaklı infeksiyonlarda ise Haemophilus türleri(52, % 41 ) almıştır (Tablo7).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Lower respiratory tract (LRT) infection is an important cause of mortality and morbidity and it effects millions of people every year. Many microorganisms may cause lower respiratory tract infections however despite advanced laboratory techniques and extensive testing in up to nearly 50 % of patients no pathogen is identified. The aim of this study was to determine the incidence of Legionella pneumophila in LRT infections in addition to routinely identified bacterial pathogens and to discuss the necessity of the isolation procedures for L. pneumophila. In addition, hospital water circuit system and humidifier reservuar water samples were screened for the presence of L. pneumophila. Fivehundredeighteen LRT samples of 453 patients sent to the M.Ü.T.F. Microbiology Laboratory and GATA Çamlıca Military Hospital were included in the study. The highest number of accepted material and highest rate of isolation were observed in March (Figure 3,4). Pathogen microorganisms were isolated in 202 out of 518 samples(39%). When inadequate samples were excluded, the isolation rate increased to 50%. The isolation rates were 30%(n=68) for Haemophilus spp., 26.4%(n=60) for gram negative rods, 18.5%(n=42) for S.pneumoniae, 15%(n=34) for M.catarrhalis, 4.4%(n=10) for Staphylococcus spp., 4%(n=9) for Candida spp., 1.7% (n=4) for group A p hemolytic streptococci (Table.4). Out of 202 LRT infections, 117 were community and 85 were hospital acquired. Most of the samples were sent from internal medicine clinics (Table. 6). In hospital acquired infections, 51gram negative rods ( 46 %, 46 ), in community acquired cases Haemophilus spp. (41 %, 52) were in the first rank(Table. 7). In 0-15 age group gram negative bacilli,in 16- 44 and over 45 age group Haemophilus spp.