Mayaların antifungal maddelere duyarlılıkları üzerine farklı deney koşullarının etkisi
The Effects of antifungal agents on the susceptibility of yeasts
  1. Tez No: 60745
  2. Yazar: NADİDE MİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL DERBENTLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
64 ÖZET Antifungal duyarlılıkları ile ilgili in vitro deneyler halen standardize edilememiştir. Denenen mikroorganizma, inokulum yoğunluğu, besiye- ri içeriği, pH, inkübasyon süresi ve sıcaklığı, MİK tayini, test yöntemi gibi birçok parametrenin özellikle azol grubu antifungaller ile yapılan deney sonuçlarını etkilediği bilinmektedir. Standardizasyon ile ilgili çalışmalar halen devam etmektedir. Çalışmamızda ketokonazol, tiokonazol ve nistatinin 109 maya susu için (89 C. albicans, 20 T.glabrata) minimum inhibitor konsantrasyon ları; mikrodilüsyon yöntemi ile, iki farklı inokulum yoğunluğu (103-104 cfu/ml), iki farklı inkübasyon sıcaklığı (30-35°C), iki farklı inkübasyon süresi (24-48 saat) ve üç ayrı besiyerinde (RPMI 1640 Medium, Yeast Nit rogen Base ve Sabouraud Dextrose Buyyonu) incelenmiştir, inokulum spektrofotometrik olarak standardize edilmiş, MİK; nistatin için gözle görülür üremenin tamamen ortadan kalkması, ketokonazol ve tiokonazol için ise üreme kontrol çukurundaki bulanıklık ile karşılaştırıldığında üre menin %80 inhibe olması şeklinde değerlendirilmiştir. Tüm antifungal-ma- ya besiyeri bileşimlerinden farklı koşullarda elde edilen ortalama MİK'ları karşılaştırılarak, sonuçlar arasındaki uyum incelenmiştir. Sonuç olarak ketokonazol dışındaki tüm antifungallerin C. albi cans ve T.glabrata için MİK'larının saptanmasında 48 saat inkübasyon süre-65 si yeterli bulunurken, ketokonazolün C. albicans için MÎK'nun saptanmasın da RPMI besiyerinde 24 saatlik inkübasyon süresi yeterli olmuştur. 35°C inkübasyon sıcaklığı ve 103 cfu/ml inokulum yoğunluğu standart deney koşulu olarak belirlenmiştir. Ketokonazolün C. albicans ve T.glabrata için en düşük MİK'ları RPMI'de, tiokonazolün C. albicans için en düşük MİK'la- rı YNB'de, T.glabrata için ise YNB ve SDB'de tesbit edilmiştir. Nistatinin C. albicans ve T.glabrata için en düşük MİK'ları RPMI ve YNB'de saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY In vitro studies concerning antifungal susceptibilities have not been standardized yet. It is well known that many parameters such as the microorganism tested, density of the inoculum, the content of the medium, pH, incubation period and temperature, MIC determination and the test method affect the results of the experiments especially those performed with of azole group antifungal. Studies concerning standardization still continue. In this study; minumum inhibitory concentrations of ketoconazole, tioconazole and nystatin for 109 yeast strains (89 C. albicans, 20 T.glabrata) were analyzed by microdilution technique in two different inoculum densities (103-104 cfu/ml), two different incubation temperatures (30-35°C), two different incubation periods (24-48 hours) and three different media (RPMI 1640 Medium, Yeast Nitrogen Base and Sabouraud Dextrose Broth). Inoculum was standardized spectrophotometrically. MIC was evaluated as the complete absence of visible growth of nystatin and as 80% inhibition of growth for ketoconazole and tioconazole when compared with the turbidity in the growth control well. The concordance between the findings was examined by comparing means of MICs obtained in various conditions from all combinations of antifungal-yeast-media.67 As a result, while a 48 hour incubation period was found to be sufficient in the determination of MICs of all antifungals other than ketoconazole for C. albicans and T.glabrata strains, a 24 hour incubation period in RPMI medium was sufficient for the determination of MIC of ketoconazole for C. albicans. Incubation temperature of 35°C and inoculum density of 103 cfu/ml were determined as the standard experimental condition. The lowest MICs of ketoconazole for C. albicans and T.glabrata were determined in RPMI, the lowest MIC of tioconazole for C. albicans were in YNB and for T.glabrata in YNB and SDB. The lowest MICs of nystatin for C. albicans and T.glabrata were determined in RPMI and YNB.