Ortaokul ve liselerde drama yöntemi ile yapılan çalışmaların etkililiğinin bazı değişkenler açısından incelenmesi: Bir meta-analiz çalışması
Investigation of the effectiveness of drama studies in secondary and high schools in terms of some variables: A meta-analysis study
  1. Tez No: 607499
  2. Yazar: DİLARA BAHADIRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFNAZ GÜLİN KARABAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de ortaokul ve lise düzeyinde drama yöntemi ile yapılan araştırmaların etki büyüklüklerinin akademik başarı ve tutum değişkenleri bakımından meta-analiz yöntemi ile incelenmesidir. Meta-analiz aynı konu üzerinde birbirinden bağımsız olarak yapılmış deneysel araştırmalardan elde edilen sonuçları bir araya getirmek, daha güvenilir ve anlamlı sonuçlar elde etmek için istatistiksel yöntemlerin kullanılması sürecidir. Bu araştırmanın örneklemini (1997-2019) Türkiye'de eğitim alanında ortaokul ve lise düzeyinde yapılan drama temelli araştırmalar oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından dahil edilme ölçütlerine uygun olarak hazırlanmış kodlama formu kullanılmıştır. Bu kapsamda Türkçe veya İngilizce olarak yazılmış“Ulusal Tez Merkezi”üzerinden ulaşılan 49 adet yüksek lisans ve 6 adet doktora olmak üzere 55 adet tezden yararlanılmıştır. Verilerin analizinde meta-analiz için uygulanan özel bir yazılım programı kullanılmış ve bu program sayesinde yayın yanlılığı, etki büyüklüğü ve homojenlik testleri yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda akademik başarı ve tutum değişkenleri için yayın yanlılığına rastlanmamıştır. Araştırmanın bulgularında, akademik başarının incelendiği 51 araştırmanın meta-analizi üzerinden değerlendirildiğinde araştırmadan elde edilen genel etki büyüklüğü d=1,19 ve güven aralığı 0,97-1,41'dir. Cohen's sınıflamasına göre elde edilen genel etki geniş bir etki büyüklüğüdür. Tutumun incelendiği 30 araştırmanın meta-analizi üzerinden değerlendirildiğinde araştırmadan elde edilen genel etki büyüklüğü d=0,61 ve güven aralığı 0,38-0,84'tür. Cohen's sınıflamasına göre elde edilen genel etki orta düzeyde bir etki büyüklüğüdür. Sonuç olarak drama yönteminin akademik başarı, üzerinde pozitif ve geniş etki büyüklüğü olduğu bulunmuştur. Drama yönteminin tutum üzerinde ise pozitif ve orta büyüklükte bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular Cohen's sınıflandırmasına göre değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. İngilizce, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türkçe ve Matematik alanlarında daha çok sayıda araştırma karşımıza çıkmaktadır. Diğer ders alanlarında da daha çok sayıda araştırmaların yapılması değerlendirme açısından daha anlamlı sonuçlara ulaşmamızı sağlayacaktır. Bu araştırmada ortaokul ve lise düzeyinde akademik başarı ve tutum değişkenleri açısından drama yönteminin etkililiği incelenmiştir. Bundan sonra yapılacak araştırmalarda araştırmacılar diğer değişkenleri de ele alarak drama yönteminin etkililiğini değerlendirebilirler. Ayrıca okulöncesi, ilkokul ve yükseköğretim düzeylerinde yapılacak olan araştırmalar da literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect size of the researches conducted with drama methodology in middle and high school level in Turkey in terms of academic achievement and attitude factors using meta-analysis method. Meta-analysis is the process of using statistical methods to obtain more reliable and reasonable results and to gather outcomes that obtained from empirical researches carried out independent of each other on same object. Drama based researches made in middle and high school level in Turkey compose the sample of this study (1997-2019). During data acquisition, coding form which prepared appropriately with inclusion criterias of the researcher was used. In this context, 49 master and 6 doctorate theses, written in Turkish or English, totally 55 theses were utilised that accessed through“National Thesis Center”. During analyzing the data, a special software program for meta-analysis was used and thanks to this program, publication bias, effect size and homogeneity tests were performed. As a result of the analysis, no publication bias was found for academic achievement and attitude variables. In the findings of the study, when the meta-analysis of the 51 academic research was evaluated, the overall effect size obtained from the research is d=1,19 and the confidence interval is 0,97-1,41. The overall effect obtained by Cohen's classification is a large effect size. When the meta-analysis of 30 research investigating attitudes was evaluated, the overall effect size obtained from the research is d=0,61 and the confidence interval is 0,38-0,84. The overall effect obtained by Cohen's classification is a moderate effect size. As a result, it has been found that drama method has positive and broad effect on academic achievement. Also, it has been established that drama method has positive and moderate effect on attitude. The findings were evaluated and compared according to Cohen's classification. More researches in English, Science and Technology, Social Studies, Turkish and Mathematics are avaliable. Making further researches in other teaching areas will lead to more meaningful results in terms of evaluation. In this study, the effectiveness of drama method was examined in terms of academic achievement and attitude variables at middle and high school levels. In the future studies, researchers can evaluate the effectiveness of drama method by considering other variables. In addition, studies to be conducted at preschool, primary and higher education levels will contribute to the literature.