Envanter yönetiminin firma performansına etkileri: Yönetim bilişim sistemleri uygulamaları
Effects of inventory management on firm performance: Management information systems applications
- Tez No: 607547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Rekabetin hızlı bir şekilde hayatımıza girdiği günümüz ekonomisinde, firmaların en önemli ekonomik unsurlarından biri olan envanter yönetmenin önemi, hiç şüphe yok ki her gün artmaktadır. Sadece iyi uygulanan envanter politikaları ile doğru vakitte, uygun miktarda ve doğru yerde malzemeler bulunabilir. Firmalar rekabette ayırt edici bir üstünlük kurmak istiyorlarsa envanter politikaları iyi uygulamalı, maliyetleri azaltmalı ve en iyi hizmetleri en kısa zamanda müşterilere ulaşmaları gerekir. Firmaların ekonomik bir unsuru olarak envanterler, firma karlılığını da direkt olarak etkilemektedirler. Dolayısıyla iyi bir envanter yönetimi her firma için oldukça önem arz etmektedir. Firmalar, envanterlerini iyi yöneterek, envanter maliyetlerini en düşük seviyede tutar, sürecin hatasız bir şekilde ilerlemesini sağlar ve müşterilerine de en iyi hizmeti verebilirler. Bunun yanı sıra iyi bir envanter politikası sürdüren firmalar ayakta kalabildikleri için ülke ekonomisine de önemli faydalar sağlayacaklardır. Bu kapsamda yapılan araştırmanın hedefi envanter yönetiminin firma performansı ile arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Ayrıca yenilik faktörünün düzenleyici etkisi de araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın hedefi nihayetinde, stok tutan 254 firmanın katılımı ile anket çalışması yapılmıştır. Araştırmadaki sonuçlara göre; envanter yönetimi firma performansını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of inventory management which is the most essential economic elements of the companies is increasing day by day in today's economy in which competition enters our lives quickly. Materials can be found at the right time, in suitable amount and in the right place by the help of well-implemented inventory policies. If the companies want to set a distinctive superiority in competition, they should well implement the inventory policies, reduce the cost and provide the best service in a short time. Inventory management directly affects the profitability of the companies. Therefore, a good inventory management is very significant for every company. By managing good inventory policies in a good way, companies provide better service for their customers, reduce the costs of inventory to a lower level and ensure error-free progress of the process. Besides, companies with a good inventory management benefit the economy of their countries. Within this scope, the aim of the research is to analyze the relationship between the company performance and the inventory management. Additionally, regulatory effect of innovation factor is included in the research. A comprehensive survey is conducted with the attendance of 254 companies holding stock. As a result of the research, inventory management directly affects the performance of a company.