Kurumsal kaynak planlama sistemlerinin tedarik zinciri performansına olan etkileri: Bir uygulama
The effects of enterprise resource systems on supply chain performance: An application
- Tez No: 308422
- Danışmanlar: DR. ONUR KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde işletmeler, artan müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve küreselleşen dünyada diğer firmalarla rekabet düzeylerini arttırmak amacıyla satış pazarlama, araştırma geliştirme, yalın üretim, müşteri ilişkileri yönetimi gibi konulara ağırlık vermektedirler. Ürün veya hizmet kalitesinden ödün vermeden gelirlerini arttırmak amacında olan işletmeler, bir yandan pazar paylarını arttırırken bir yandan da maliyetlerini minimize etmek istemektedirler. Bu noktada tedarik zinciri yönetimi ve kurumsal kaynak planlama sistemleri gündeme gelmektedir. Kurumsal kaynak planlama sistemleri işletmelerin; envanter kontrol, tedarik, dağıtım, imalat, finans, proje yönetimi gibi faaliyetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlayan yazılım sistemleridir. İlk tedarikçilerden son kullanıcıya kadar olan malzeme ve para akışının yönetilmesine yarayan tedarik zinciri yönetimi sistemlerinde ise iki temel fonksiyon öne çıkmaktadır. Birincisi güncel bilgiyi tedarik zincirinin tüm kademelerinde paylaşmak, ikincisi ise zincirde yer alan bütün paydaşları eş zamanlı olarak yönetebilmektir. Bu çalışmada kurumsal kaynak planlama sistemlerinin tedarik zinciri performansına olan etkileri araştırılmıştır. Tedarik zinciri performansı ölçümü için akademisyenlerce geliştirilmiş tedarik zinciri performans ölçüm metotları kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde kurumsal kaynak planlama sistemleri ve tedarik zinciri yönetiminin başarılı bir şekilde bütünleştirilmesinin etkin ve verimli bir tedarik zinciri performansı gerçekleşmesi için büyük öneme sahip olduğu anlaşılmıştır. Yüksek maliyetli sistemler olan kurumsal kaynak planlama sistemleri kullanımına geçecek işletmelerin; bu sistemlerin fayda/maliyet oranlarını belirlemeleri ve buna göre bir yol haritası çizerek, sistem adaptasyon sürecine başlamaları önemli bir faktör olarak ortaya çıkmıştır.Anahtar SözcüklerTedarik Zinciri Yönetimi (TZY), Kurumsal Kaynak Planlama (KKP), TYZ ve KKP Bütünleştirmesi, Tedarik Zinciri Performansı, KKP Sistemlerinin Tedarik Zinciri Performansına Etkileri
Özet (Çeviri)
Recently, companies generally focus on activities such as sales & marketing, research & development, lean manufacturing and CRM. The primary aim is to satisfy the customer needs and increase the competitiveness level of the company in global markets. In order to gain high profit ratios, companies must lower their costs while their product or service prices and also qualities remain the same. At this point supply chain management and enterprise resource planning concepts become vital. ERP systems are the systems which are used for managing and monitoring the activities such as inventory control, procurement, finance, delivery, production, and project management effectively. The scope of ERP systems generally includes a single company and the internal operations of the company. On the other hand supply chain management?s scope is broader. SCM focuses on all the actors of a supply chain. The main goal of the SCM is to manage and also monitor the material and capital movement in a supply chain. For the most of the companies, it is vital to execute these two systems in an integrated fashion. In this study the effects of ERP systems on supply chain performance are examined. The performance measurement of a firm?s supply chain is done by the help of performance measurement methods which are developed by academia previously. Whenthe results of the study are analyzed it is clearly seen that the integration of these systems plays a key role for the effective and efficient performance of a supply chain. To sum up; in order to İncrease the supply chain and internal operations performance; the companies which are willing to implement ERP systems should define the benefit/cost ratios of ERP systems and then establish an appropriate implementation process.Key WordsSupply Chain Management (SCM), Enterprise Resource Systems (ERP), SCM & ERP Integration, Supply Chain Performance, The Effects of ERP Systems on Supply Chain Performance