The difference in inventory management between female and male-managed SMEs: A cross country analysis in the MENA region
  1. Tez No: 669537
  2. Yazar: MARAH MAHMOUD SOFIAN ABU TOUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN ÇÖMEZ DOLGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, üst düzey yöneticinin cinsiyeti ile bir firmanın envanter performansı arasındaki ilişkiyi, iş ortamında gözlenen engellerin ölçülü altında analiz etmektedir. Bu ilişkinin, ekonomileri ağırlıklı olarak KOBİ'lere dayanan MENA bölgesi ülkelerindeki küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler) için nasıl ödüllendirici olacağının araştırılması. Bu amaçla, 2013-2014 döneminde gerçekleştirilen anketlerle oluşturulan Dünya Bankası MENA İşletme Anketlerinden (MENA ES) elde edilen verileri kullanıyoruz. 2013 yılına ait verilerin analiz için seçilmesinin nedeni, 2013'ün Dünya Bankası'nın ES veri setinde envanter seviyesiyle ilgili soruları içeren en son anket yılı olmasıdır. Sonuçlar, genel olarak kadın ve erkek üst düzey yöneticiler tarafından yönetilen firmaların stok performansları arasında önemli bir fark olmadığını göstermiştir. Öte yandan, kadın üst düzey yöneticilerin iş iklimi değişkenlerine daha duyarlı olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle, kadın yönetimli şirketlerde, finansmana erişimdeki engeller ve siyasi istikrarsızlık, envanter performansı üzerinde önemli etkilere sahiptir. Finansmana erişimdeki zorluk stok seviyesini düşürürken, siyasi istikrarsızlıktan kaynaklanan engeller tutulan envanteri artırmaktadır. Erkek tarafından yönetilen firmalardaki envanter seviyeleri üzerinde söz konusu ticari engellerin hiçbiri önemli bir etki göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the relationship between top manager gender and the inventory performance of a firm under the moderation of obstacles observed in the business climate. Investigation of how this relationship would be rewarding especially for small and medium-sized enterprises (SMEs) in MENA region countries, whose economies are mainly based on SMEs. For this purpose, we use data from World Bank's MENA Enterprise Surveys (MENA ES) that have been formed by surveys conducted during 2013-2014. The reason that data from 2013 is selected for the analysis is that 2013 is the most recent survey year that included inventory level related questions in World Bank's ES dataset. The results have shown that there is no significant difference proved between the inventory performances of the firms managed by female and male top managers in the overall. On the other hand, it is proved that female top managers are more sensitive to business climate variables. Specifically, in female-managed firms, obstacles in access to finance and political instability have significant effects on inventory performance. While the difficulty in access to finance decreases the inventory level, the obstacles due to political instability increases the inventory kept. None of the business obstacles concerned prove any significant effect on inventory levels in male-managed firms.