Parion kazılarında ele geçen Bizans Dönemi sikkeleri (2015-2018)
Coins of Byzantine Period parion excavations (2015-2018)
  1. Tez No: 607611
  2. Yazar: KÜBRA PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Parion kenti Çanakkale ili Biga ilçesi Kemer köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Antik kent stratejik ve çoğrafi konuma sahip önemli bir liman kentidir. Kentle ilgili kalıntılar köyün kuzeydoğusunda Bodrum Burnu üzerinde yoğunlaşmaktadır. Parion antik kenti MÖ 709 yılında bir Grek kolonisi olarak kurulmuştur. Kentin MÖ 1. yüzyılda bir Roma kolonisi olduğu bilinmektedir. Bizans döneminde de Hristiyan bir kimlik kazanmış olup, burada bir piskoposluk merkezi kurulmuştur. Bu çalışmanın konusunu 2015-2018 yılı kazı çalışmalarında ele geçen 84 adet Bizans sikkeleri oluşturmaktadır. Sikkelerin bulundukları yapılara göre dağılımları verilerek tarihlendirme, tipolojik ve lejand açısından değerlendirmeleri yapılmıştır. Katalogda değerlendirilen sikkeler MS 6-12 yüzyıllara tarihlendirilmektedir. Bu sikke buluntuları arasında en yoğun grubu Erken Bizans dönemi sikkeleri oluşturmaktadır. MS 7. yüzyılın ortalarından MS 9. yüzyılın ortasına kadar sikke sayısında azalma olurken, MS 9. yüzyılın ortasından itibaren buluntu sayısının yeniden artmaya başladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Parion, city is locadet in the borders of Çanakkale province, Biga town, Kemer village. Antique city being an important coastal tawn geographical and strategical position. The remains of the city concentrated in the Bodrum Burnu located in the of village. Parion antique city being founded as Greek colony in 709 BC. The city is known to have become a Roman colony in the 1 st century BC. It is become Christian society during and even a bishopric in the Byzantine Period. The theme of this work, consist of 84 Byzantine coins which were revealed during the excavations of 2015- 2018. The coins have been evaluated according to their distribution among find spots dated, typology and legends. Evaluated in catalog coins it is dated to the 6th -12th centuries AD. Among these finds, coins of from exceed others in number. A decrease in numbers of coins is evident Early Byzantine Period the mid 7 th and until the mid 9 th centuries AD, where an increase in coin numbers in observed after the mid 9 century AD.