Sürdürülebilir bir yaşam için İstanbul'da yeşil alan politikaları: Bahçelievler örneği
Green space poli̇ci̇es i̇n Istanbul for susti̇nable li̇fe: The case of Bahçeli̇evler
  1. Tez No: 607612
  2. Yazar: MEHMET ŞAH YÜKSEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EYUBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzün en önemli ve kritik sorunlarından birisi hızlı ve plansız kentleşmedir. Kentlerin aşırı yoğunluk kazanmasıyla birlikte kentsel yeşil alan sayılarını sınırlamıştır. Düzensiz yapılaşmadan kentsel yeşil alanlar zarar görmekte ve dolayısıyla bu alanlar istila edilmektedir. Dolayısıyla yeşil alanlar, zayıf işlevleriyle kent ihtiyaçlarını sağlamada yetersiz kalmaktadır. Yeşil alanlara olan gereksinim kentler büyüdükçe artmaktadır. Genel eğilim bu alanların kent arasında yer almasıdır. Kentsel yeşil alanlar, sürdürülebilir yaşam kriterlerindendir. Bu nedenle kent yaşamının önemli hizmet arzlarındandır. Bu çalışmada, sürdürülebilir bir yaşam için İstanbul'da yeşil alan politikaları Bahçelievler örneğinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important and critical problems of today is fast and unplanned urbanization. With the intense concentration of cities, the number of urban green areas was limited. Urban green areas are damaged due to irregular construction and these areas are invaded. Therefore, the green areas are inadequate in providing the city needs with their weak functions. The need for green spaces is increasing as cities grow. The general trend is that these areas are located between the cities. Urban green areas are sustainable living criteria. Therefore, it is one of the important service offerings of urban life. In this study, the green area policies in Istanbul were evaluated in the Bahçelievler case for a sustainable life.