Antecedents of better performing teams: Test of perceived team job crafting model
Başarılı takım performansının öncülleri: Algılanan takımın iş şekillendirmesi modelinin testi
  1. Tez No: 607628
  2. Yazar: TUĞBA PURTUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, iş gerekleri ve kaynakları modeline dayanarak takım performansı ile takımın iş karakteristikleri (özerklik, geribildirim, beceri çeşitliliği, görev kimliği, görevin önemi), kişilik özellikleri (proaktivite, kolektif yeterlilik) ve kişilerarası güven arasındaki ilişki test edilmiştir. Aynı zamanda, takımın iş şekillendirmesi ve iş tutkunluğunun (team work engagement) bu ilişkideki sıralı aracılık rolü test edilmiştir. Bu çalışma, Türkiye'nin farklı bölgelerinde, üretim ve servis işi yapan farklı meslek gruplarından (otomotiv, bankacılık, tekstil, Telekom, BT ve savunma sanayi sektörlerinde mühendis, pazarlama, satış personeli, danışman, eğitimci) 39'u takım lideri 147 kişi ve 46 takımla yapılan anketler aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, proaktif kişilik öncülü dışında kalan tüm öncüller için takım performansı ile pozitif korelasyon tespit edilmiş olup ve bu ilişkiye takımın iş şekillendirmesi ve iş tutkunluğu sıralı aracılık etmiştir. Çalışmanın sonuçları tartışılmış, sınırlılıkları belirtilmiş ve gelecekteki çalışmalar için öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This present study examined the relationship between team performance and its antecedents such as team task characteristics (autonomy, feedback, skill variety, task identity, and task significance), team personality (proactivity, collective efficacy) and interpersonal trust under job demands and resources framework model. Also, the sequential mediating effect of team job crafting and team work engagement in this relationship was investigated. The study surveyed 147 people, comprised of 46 teams, from different regions of Turkey and various jobs and or sectors including engineers, marketers, salespeople, consultants and educators in fields of automotive, banking, textile, telecommunication, IT, and defense industry. Data were analyzed bot at the individual perception level and team level. Based on the study results, it was found that the abovementioned antecedents with the exception of proactive personality had positive influence on team performance through sequential mediation of team job crafting and team work engagement. The results were discussed and limitations of the study were noticed with future research suggestions.