Felsefede ölüm sorunsalı ve feminizm
Problematic of death in philosophy and feminism
  1. Tez No: 607643
  2. Yazar: BİLGE TANRISEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnsanı, bir tür olarak neyin insan kıldığına dair tartışmalar bin yıllardır devam etmektedir. Bu tartışma etrafında şekillenen genel çerçeveye göre ise, insanı diğer türlerden ayrı kılan şey aklıdır. Aklımız sayesinde tabiattaki diğer türlerden kendimizi ayırır ve kendimizi gerçekleştirmek için de onun ilkelerini takip ederiz. Ancak, aklı kendimize rehber seçtiğimiz felsefi süreçte bundan daha derin bir ayrım, ruh ile beden arasındaki ayrım söz konusudur. Söz konusu ayrımı ortaya çıkaran şey ise bir çeşit ölüm korkusu, varlığını devam ettirme isteği olmuştur. İşte bu istekle felsefe, insanı ruh ve beden olarak iki ayrı tözün birleşimi olarak görmüş, ruhun başka ve ölümsüz bir âleme ait olduğunu söyleyerek onu bedenden üstün kılmıştır. Bu tez, feminist felsefenin kendine ait ayrı bir felsefi alan oluşturduğunu, felsefe tarihinin ise başlangıcından itibaren ölüm odaklı olduğunu ve bu ölüm odaklılığa feminist filozoflarca müdahale edildiğini göstermeye çalışmaktadır. Bu müdahaleler bedenin yeniden yorumlanmasının imkânlarına kapı açmaktadır.
Özet (Çeviri)
The discussion about what makes us human has been going on for thousands of years. According to the frame that has been shaped around these discussions, our mind (reason) is what makes us from other species. Thanks to our mind, humans know that they are different from other species and follow the mind's principles to realize themselves. However, there is a deeper separation in this philosophical process in which we have chosen the mind as our guide; the separation between the soul and the body. The fear of death and the will to continue our existence forms this distinction. Carrying that will, philosophy considers the human as the combination of two different substances: the soul and the body. Also, it considers the soul as superior contrary to the body as the soul belongs to a deathless and different realm. This thesis will try to explain that feminist philosophy is a self-contained philosophy field and the philosophy itself is death-centric from the beginning. Also, it will try to exhibit the intervention of the feminist philosopher. These interventions open the door to new re-interpretations of the body.