Etik liderlik tarzının çalışanların yabancılaşma düzeylerine etkisi
The effect of ethical leadership style on the alienation levels of employees
  1. Tez No: 607683
  2. Yazar: SEMİH SOYMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET AKDÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yabancılaşma insanın kendi iç dünyasında başlayarak dış dünyayla olan bağlarında ciddi anlamda zayıflamaya sebep olan bir olgudur ve insanlar için günümüzde çok ciddi bir sorun olarak görülmektedir. Hayatın tüm alanlarında hissedilen bu olgunun iş hayatında da ciddi performans düşüklüklerine sebebiyet verebileceği aşikârdır. Yabancılaşma olgusunu ortaya çıkaran başlıca faktörlerden biri olarak işyerinde etik olmayan uygulamalar gösterilebilir. Bu nedenle etik liderlik tarzının, iş hayatında çalışanların yabancılaşma düzeyleri üzerinde azaltıcı bir etkiye sahip olduğu varsayılabilir. Bahsedilen bu ana varsayımın test edilebilmesi için bu tez çalışmasında, yöneticinin algılanan etik liderlik tarzının çalışanların yabancılaşma düzeyleri üzerindeki etkisini tespit etmek amaçlanmaktadır. Bunu tespit edebilmek adına tezin üçüncü bölümünde 423 adet beyaz yakalı çalışandan anket yöntemiyle toplanan verilerle“SPSS 22.0”istatistik programında regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada ayrıca beyaz yakalı çalışanların yabancılaşma düzeylerinin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermedikleri de test edilmiştir. Bu analizler sonucunda, etik liderlik davranışlarının çalışanların yabancılaşma düzeyi üzerinde negatif yönde anlamlı bir etkiye sahip olduğu, ancak çalışanların demografik özellikleri açısından yabancılaşma düzeylerinin herhangi bir farklılık sergilemedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Alienation is a phenomenon that begins in a person's own inner world causing a serious weakening of his/her connections with the outside world and it is seen as a very serious problem for people nowadays. It is obvious that this phenomenon, which is being felt in all areas, can cause a serious performance reductions, especially in the professional business life. Unethical practices in a working environment can be considered as one of the major factors that reveal the phenomenon of alienation. Thus, it can be assumed that the existence of an ethical leadership style might have a diminishing effect on the level of alienation of employees in a work place. In order to test this hypothesis, this study aims to determine the effect of the perceived ethical leadership style of a manager on the alienation level of employees. To determine this, in the third part of the study, the regression analysis has been conducted via“SPSS 22.0”software by using the data collected from 423 white collar employees in the frame of the survey method. In addition, by this study, it has also been tested whether the alienation levels of white collar employees are differed according to the demographic variables, or not. As a result of these analyses, it has been found that the ethical leadership behaviors have a significant negative effect on the alienation levels of the employees, but these alienation levels do not differ in terms of demographic characteristics of the employees.