TDV İslam Ansiklopedisi'nde yer alan kelâm ilmiyle ilgili maddelerin değerlendirilmesi (1-22. cilt)
Evaluation of substances related to the diagnosis of TDV İslamic Intelligence (1-22 bindings)
  1. Tez No: 607684
  2. Yazar: BETÜL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CÜNEYT GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Türkiye Diyanet Vakfı tarafından çıkarılan İslam Ansiklopedisi dünya ve İslâm âlemi için büyük bir kaynak niteliği taşımaktadır. Aynı zamanda Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Ansiklopedisi, İslâm ilimleri ve İslâm düşüncesinin yanı sıra beşerî ve sosyal bilimlerin farklı alanlarında yapılacak araştırmalar için de kapsamlı bir kaynak olmuştur. Bu konuyu seçmemizde bize ilham kaynağı olan bu eser, önem ve muhtevası bununla birlikte üslup açısından özgün olması ele aldığımız bu çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Bu çalışmanın konusu Kelâm ilminde, Kelâm ilmiyle alâkalı maddelerin bir araya toplanması ve değerlendirmelerinin yapılmasıdır. Bu maddeler bir araya toplanırken İslam Ansiklopedisinin 1 ila 22. Ciltleri esas kaynak olarak belirlenmiştir. Çalışmanın temel gayesi ise Kelâmda, bu ilimle alakalı kavramlar konusunda yapılacak olan araştırmalarda, araştırmacılara kaynak oluşturmak ve muavenet etmektir. Böyle bir çalışma, Temel İslâm Bilimleri ve Kelâmla ilgili araştırma yapanlara zaman ve kaynak kazandıracak niteliktedir. Ayrıca bu çalışma tüm kelâm kavramlarını rahatlıkla bir arada bulabileceğimiz bir nitelik taşımaktadır. Keza bu çalışma hazırlanırken, kaynak belirtilen İslâm Ansiklopedisinde, önce Kelâmla ilgili maddeler tespit edilmiştir. Tespit edilen maddelerle ilgili ek kaynaklardan da yararlanılarak konuyla ilgili araştırma alanı genişletilmiştir. Bununla beraber maddeler ve kavramların ne anlama geldiği kısaca ifade edilmiştir. Yaptığımız araştırmayı zenginleştirme hedefiyle her maddeye kendi değerlendirmelerimiz eklenmiştir. Ayrıca İslâm Ansiklopedisinde güncellenen maddeler de tek tek araştırılmış ve bu maddeler hakkında ki bilgiler maddenin kendi açıklaması altında belirtilmiştir. İçerik hazırlanırken de maddeler ve kavramlar, Kelâm ilminin klasik tasnifine göre;“İlâhiyat, Nübüvvat ve Sem'iyyat”başlıkları altında ele alınmıştır. Bu temel konulara ek olarak eklediğimiz ve üç temel konuyu doğrudan yahut dolaylı olarak ilgilendiren maddeleri ise“diğer konular”başlığı altında tasnif edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Encyclopedia of Islam of Turkish Religious Foundation is a great resource for the world and the world of Islam. In addition, Encyclopedia of Islam of Turkish Religious Foundation has been a comprehensive resource for studies in various fields of human and social sciences as well as Islamology and Islamic thought. This work, the inspiration for us to choose this subject, its importance and contents as well as its unique wording have been the topic of this study conducted by us. The subject of this study is to gather and evaluate the materials related with the science of Kalam. While, gathering these materials, the 1st and 22nd Volumes of Encyclopedia of Islam has been set as the main resource. The fundamental purpose of this study is to provide a resource and assist to researchers in their studies on Kalam and the concepts related with this science. Such a study will save time and resources of the ones conducting studies on Basic Islamic Sciences and Kalam. Furthermore, this study has a quality where we can find all concepts of Kalam at the same place. Moreover, while this study has been prepared, firstly, the articles on Kalam are determined in the referenced Encyclopedia of Islam. The field of argument has been expanded by means of additional resources realted with determined issues. In addition, meanings of articles and concepts are briefly described. Our own opinion has been added in every article for enriching our study. Furthermore, updated articles of Encyclopedia of Islam have been researched one by one and details on these articles are provided under own description of every article. While, preparing the concents, the articles and concepts are addressed under classical classification of the science of Kalam as;“Theology, Nubuwwah and Semiyyat”. Other articles added as additions to these main topics which are directly or indirectly related with these three major topics are classified under“other topics”.