Kuruluş aşamasında girişimcilik türlerinde sermaye önceliklerinin belirlenmesine yönelik bir çalışma: Gaziantep ili örneği
A study on determination of capital priorities in entrepreneurship types during establishment: the case of Gaziantep
  1. Tez No: 607694
  2. Yazar: DEMET KARAYILAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bireyler girişimcilik faaliyeti gösterecekleri sektörlerde işyeri kuruluş aşamasında sahip oldukları ya da kullanabilecekleri sermaye çeşitliliğini belirlemek durumundadırlar. Bu nedenle, araştırmada Gaziantep'te 2015 yılından 10.09.2018 tarihine kadar kurularak faaliyet gösteren girişimcilerin beşeri sermaye, sosyal sermaye, yapısal sermaye ve finansal sermayedeki kullanım düzeylerindeki farklılıklar incelenmiştir. Nicel araştırma kapsamında, Gaziantep Sanayi Odası ve Gaziantep Ticaret Odası'na kayıtlı olan 459 işletmenin girişimcisine anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda, kuruluş aşamasında sosyal sermaye ile finansal sermaye kullanım düzeylerinin girişimcilerin türlerine göre istatistiksel olarak farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Ticaret girişimcileri sanayi girişimcilerinden; hizmet girişimcileri de tarım ve sanayi girişimcilerinden sosyal sermayeyi fazla kullandıkları görülmüştür. Ticaret ve hizmet girişimcileri de sanayi girişimcilerine göre finansal sermayeyi fazla kullandıkları tespit edilmiştir. Çalışmada, girişimcilerin sermaye kullanım düzeylerinin sosyo/demografik ve işletme özelliklerindeki farklılıkları da tespit edilerek, girişimcilere ve araştırmacılara birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Individuals have to determine the diversity of capital that they have or can use at the establishment stage of the enterprises in the sectors in which they will operate. Therefore, in this research, the differences in the levels of human capital, social capital, structural capital and financial capital usage of entrepreneurs established and operating in Gaziantep from 2015 to 2018 were examined. Within the scope of quantitative research, a questionnaire was applied to the entrepreneurs of 459 enterprises registered to Gaziantep Chamber of Industry and Gaziantep Chamber of Commerce. As a result of the analysis, it was determined that social capital and financial capital usage levels differed statistically according to the types of entrepreneurs during the establishment phase. Trade entrepreneurs are industrial entrepreneurs; service entrepreneurs use social capital more than agricultural and industrial entrepreneurs. Trade and service entrepreneurs use financial capital more than industrial entrepreneurs. In the study, differences in socio / demographic and business characteristics of entrepreneurs' capital usage levels were determined and some suggestions were made to entrepreneurs and researchers.