İkinci yeni şiirinde kent imgesi
The image of the city in the second new poem
  1. Tez No: 607742
  2. Yazar: NEDİM ÖZÜGÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ASLAN COBUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Sıradan bir bireyi, düşünürü, yazarı, şairi, şiir hareketini, yazılanı-çizileni, kültürü, toplumu ya da dönemi daha iyi anlayabilmek ve anlatabilmek için insanların habitatlarından olan kentler ve onların anlaşılması büyük önem arzetmektedir. Bu münasebetle böyle bir konu tercih edilmiş ve bu çalışmayla da bütün bu sıraladıklarımızın anlamlı kılınması amaçlanmıştır. Var olan bir bireyin ya da toplumun yaşamıyla, diliyle, kültürüyle, ilmiyle, ilgi ve alakalarıyla en iyi yansıtıldığı aynalardan birisi olan kent kavramının ele alınan şiirlere imge yoluyla girmesi bizlerin konuyu birçok yönleriyle dikkatli bir şekilde ele almamızı zorunlu kılmıştır. 'İkinci Yeni Şiirinde Kent İmgesi' adlı bu çalışmada, çok yönlü bir araştırma gerektirdiği münasebetiyle gerek yerli gerekse de yabancı araştırmacıların çalışmalarına başvurulmuştur. Elde edilen bilgiler dâhilinde şiirler anlamlandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to better understand and explain an ordinary individual, thinker, writer, poet, poetry movement, written-drawn, culture, society or period, cities which are people's habitats and their understanding are of great importance. In this context, such a thesis has been preferred and this study aims to make all of those listed meaningful. The city, which is one of the mirrors in which an existing individual or society is best reflected with the life, language, culture, science, interests and relevance, enters the poems through the image by means of image and makes us to consider the subject carefully in many aspects. This work, ''The Image of the City in the Second New Poetry'' was applied to the studies of both domestic and foreign researchers in order to require a multi-faceted research. According to the information obtained, poems were tried to be interpreted and analysis method was used to reveal the interpreted.