Limon ekşisinin reolojik ve bazı fizikokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of rheological and some physical chemicalproperties of sour lemon juice concentrate
- Tez No: 607814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET LİMON EKŞİSİNİN REOLOJİK VE BAZI FİZİKOKİMYASAL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Esra ÇAVDIR Yüksek Lisans, Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Adnan BOZDOĞAN Kasım 2019, sayfa 48 Bu çalışmada, limon ekşilerinin reolojik ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla, enterdonat cinsi limonlar sıkılmış ve limon suları elde edilmiştir. Limon sularından atmosfer koşullarında ve vakum koşullarında limon ekşileri üretilmiştir. Limon ekşilerinin reolojik özellikleri, 10, 20, 30, 40 ve 50 °C sıcaklıklarda ve 31, 36, 41, 46 ve 51 ºBrix konsantrasyonlarında reometre kullanılarak incelenmiştir. Limon ekşilerinin ölçülen konsantrasyon ve sıcaklıklarda Newtonian akış davranışı gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF RHEOLOGICAL AND SOME PHYSICAL CHEMICAL PROPERTIES OF SOUR LEMON JUICE CONCENTRATE Esra ÇAVDIR M.Sc., Department of Food Engineering Supervisor: Assist. Prof. Dr. Adnan BOZDOĞAN November 2019, pages 48 In this study, rheological and chemical characteristics of sour lemon juice concentrate were examined. For this purpose, enterdonat types of lemons were squeezed and lemon juices were obtained. Sour lemon juice concentrate was produced from lemon juice by two methods: atmospheric and vacuum conditions. Rheological characteristics of sour lemon juice concentrate were examined under the temperatures of 10, 20, 30, 40, 50 °C and by using rheometer in the 31, 36, 41, 46, 51 ºBrix concentrations. It was determined that sour lemon juice concentrate showed the behavior of Newtonian flow under the measured concentrations and temperatures.