Çalışanların kurumsal sosyal sorumluluk algısı ile işte kalma niyetleri arasındaki ilişki ve havacılık sektöründe bir araştırma
The relationship between employee's corporate social responsibility perception and intent to remain with a research in aviation industry
  1. Tez No: 607885
  2. Yazar: TÜLİN TUĞBA MUNGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VALA LALE TÜZÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk algısının önemi anlaşıldıkça bu konuyla ilgili yapılan araştırma sayısında artış görülmektedir. KSS'nin marka algısı, firma performansı, iş tatmini, örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi sürekli incelenen konulardan bazılarıdır. Bu çalışmada KSS ile işte kalma niyeti arasındaki ilişki incelenmiştir. Havayolu işletmelerinde KSS ve işte kalma niyeti ilişkisini inceleyen ilk çalışma olması bakımından önemlidir. Çalışmanın uygulama bölümünde anket yardımıyla katılımcıların KSS algısı ve işte kalma niyeti seviyeleri ile demografik değişkenleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Sonuçlar analiz edilirken faktör analizi, korelasyon analizi, Mann- Whitney U Testi ve Kruskal Wallis tek yönlü varyans analizi yöntemlerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the importance of Corporate Social Responsibility is realised, the amount of researches of the subject has been increased. Some of the subjects which are related to CSR are brand perception, organisational performance, job satisfaction and organisational commitment have been studied by researchers for many years. In this study, the relationship between CSR and employee's intent to remain has been examined.It is an important work as it is the first CSR and intent to remain research in Aviation Industry. The data was collected via scales of CSR and intention to remain. The survey was sent to the employees online. The correlation between CSR and intent to remain was significant and according to the results, CSR and intent to remain significantly changed depending on experience. In the study, factor analysis, correlation analysis, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis one way variant analysis were used to test the hypotheses.