Thomas Hill Green'in siyaset felsefesi üzerine bir çalışma
A study on Thomas Hill Green's political philosophy
- Tez No: 607889
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde Thomas Hill Green'in siyaset felsefesinin temel ilke, yöntem ve değerleri onun genel felsefi kuramı çerçevesinde incelenmiştir. Bu inceleme on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıl felsefelerinin temel felsefi tartışmalarını anlamanın yanı sıra Green'in felsefesi etkisini ortaya koymak açısından da önemlidir. Green üzerine Türkiye'de daha önce yapılmış bir çalışma mevcut değildir. İngiliz idealizmi üzerine yapılmış çalışmalar da oldukça sınırlıdır. Bu tezin bu boşluğu doldurmaya yönelik katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Çalışmanın konusu Green'in siyaset felsefesi ile sınırlandırılmıştır. Ancak, Green'de etik olanla siyasi olan arasında kavramsal ve normatif bir ilişki olduğu için onun ahlak metafiziğinin dayanaklarını da incelemek gerekmiştir. Bu amaçla onun siyasal yükümlülük, doğal hak, doğal hukuk anlayışı da incelenmiştir. Green liberal bir düşünür olmakla birlikte onun siyasi düşüncesi klasik liberal veya liberteryan düşünürlerden farklıdır. Her şeyden önce dayanışmacı, dağıtımcı ve eşitlikçi bir dağıtım şeması öngörür. Ortak iyi anlayışı da bu normatif çerçevede temellendirilmiştir. Bu tez, Green'in idealist pozisyonundan felsefi rakiplerini ve müttefiklerini eleştirisi üzerinden felsefe tarihindeki yerini göstermeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the basic principles, methods and substantial values of Thomas Hill Green's political philosophy are examined within the framework of his general philosophical theory. This study is important for understanding the fundamental philosophical debates of the eighteenth and nineteenth-century philosophies, as well as for understanding the influence of Green's philosophy. No study on Green's philosophy was conducted in Turkey. General studies on British idealism are also very limited. We think that this thesis will contribute to fill this gap. The subject of the study is limited to Green's political philosophy. However, due to conceptual and normative relationship between the ethical and the political philosophies of Green, it is necessary to examine the foundations of his metaphysics of morals. For this purpose, his understanding of political obligation, natural rights and natural law were also examined. Although Green is a liberal thinker, his political thoughts differ from that of classical liberal or libertarian thinkers. First of all, he develops a cooperative, distributive and egalitarian scheme. His conception of the common good is also based on this normative framework. This thesis tries to identify Green's place in the history of philosophy through critique of his philosophical rivals and allies from his idealistic position.