Modern ve modern sonrası dönemde iç mekân ve donatı elemanlarının anlam sorununa analitik bir yaklaşım
An analytical approach to the meaning of interior and furniture components at modern and the following periods
- Tez No: 161574
- Danışmanlar: Y.DOÇ. MESUT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
11 ÖZET Izgi, Şaha. Modern ve Modern Sonrası Dönemde iç Mekân ve Donatı Elemanlarının Anlam Sorununa Analitik Bir Yaklaşım, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Bu çalışma dört ana bölüm altında incelenmiştir. ilk bölümde, çalışmaya nasıl yaklaşıldığı, sorunun belirlenmesi ve çalışmanın amacı ana hatlarıyla tanımlanmıştır. ikinci bölümde iletişim kavramı ele alınmış, iletişimin dil ile bağlantısından yola çıkılarak iletişim ve tasarım başlığı altında göstergebilim kavramı ve anlamlandırma sürecinin biçimleniş katmanları ayrıştırılarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Modernizm ve Modern sonrası dönemler olan Post Modernizm ve Dekonstrüktivizm, bir önceki bölümde oluşturulan kurgu kapsamında incelenerek dönemlerin genel özellikleri ve biçimleniş özellikleri anlatılmıştır. Dördüncü bölüm olan sonuç bölümde ise, sözkonusu dönemlere damgasını vurmuş yapı örnekleri ele alınmış; Modernizm için Thomas Gerrit Rietvelt'in Shröder Evi, Post Modernizm için Robert Venturi'nin Chestnut Hill Evi, Dekonstrüktivizm için ise Ben Van Berkel'in Möbius Evi incelenmiştir. Gerçekleşen anlamlandırma süreci beraberinde bir değerlendirme ve eleştiri boyutu getirmektedir ki, analiz aracılığıyla oluşan algılama, sonuç değerlendirmesini oluşturmuştur. Anahtar Sözcükler iletişim, Göstergebilim, Anlamlandırma, Semantik Anlam, Pragmatik Anlam, Sentaktik Anlam.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Izgi, Şaha. An Analytical Approach to The Meaning of Interior and Furniture Components at Modern and The Following Periods, Master's Thesis, Ankara, 2005. This study coinsists of four sections. In the first section, how the study is taken up, the identification and aim of the problem are defined within a broad frame. In the second section, the concept of communication is studied. Under the heading of“communication and design”, the concept of semiology and the process of explanation are studied individually. In the third section, Postmodernism and Deconstructivism that are the periods of Modern and the following, are analysed by the editing formed at the previous section. Here the general characteristics and shaping of the periods are also stated. In the final section, sample structures which influenced the periods mentioned above are studied. The following structure are analysed for the periods: Shröder House by Gerrit Rietvelt for Modernism, Chestnut Hill House by Robert Venturi for Postmodernism and Möbius House by Ben Van Berkel for Decontructivism. The process of explanations brings along a dimension of evaluation and criticism, and the perception gained through analysis constitutes the result of the thesis. Keywords Communication, semiology, semantical meaning, pragmatical meaning, syntactical meaning.