Exploring eternity: The Dual themes of death and passage of time in Dylan Thomas's selected poems
Sonsuzluğu keşfetmek: Dylan Thomas'ın seçme şiirlerinde ölüm ve zamanın geçişi ikili temaları
  1. Tez No: 919770
  2. Yazar: IBRAHIM MOHAMMED ABDULSATAR AL-SHAIKHLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN KUT BELENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, Dylan Thomas'ın hayatını ve seçme şiirsel eserlerini inceleyerek şiirlerinde mevcut olan varoluşun geçici doğasıyla bağlantılı ölüm, ölümlülük, ölümsüzlük, zamanın geçişi ve gençlik temalarını ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Birinci Bölüm,“Do Not Go Gentle into That Good Night”ve“And Death Shall Have No Dominion”adlı iki önemli şiirde yaşlanma, ölüm, ölümlülük ve ölümsüzlük gibi temaları derinlemesine incelemektedir. Bu şiirler, Thomas'ın ölümü karmaşık şekillerde keşfetmesini, ölümün kaçınılmaz kavrayışına karşı sarsılmaz meydan okumasını ve şevk ve dayanıklılık üzerine kurulu bir yaşam için ateşli çağrısını sergilemeleri bakımından bu tez bağlamında önem taşır. İkinci Bölüm'de ise bu tez, Thomas'ın“Fern Hill”ve“Poem in October”adlı seçme şiirlerindeki zamanın geçişinin, gençliğin ve varoluşsal yansımanın karmaşık tasvirini incelemektedir.“Fern Hill”de gençliğin eterik özü yakalanıp geçici doğası kucaklanırken,“Poem in October”şairin zaman içindeki yolculuğunu düşünmesini işler. Bu şiirler, Thomas'ın zaman ve yansımalarının karmaşık bir koleksiyonunu sunması ve onu güçlü ve gizemli bir varlık olarak tasvir ettiğini göstermeleri bakımından önem taşır. Bu tez, Dylan Thomas'ın kalıcı şiirsel mirasını vurgulayarak, eserlerinde evrensel insan deneyimlerini yakalama yeteneğini vurgular ve yirminci yüzyıl şiiri bağlamında bunların önemini inceler. Çalışma, aynı zamanda, Thomas'ın ölüm, ölümlülük, ölümsüzlük, zamanın geçişi ve gençlik temalarını varoluşun geçici doğası ile bağlantılı olarak ele alış biçiminin anlaşılmasına katkıda bulunur ve eserlerinin okurlarını tüm insanlığın paylaştığı ortak evrensel temaların incelikleriyle büyülemesi bakımından öneminin altını çizer.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the life and selected poetic works of Dylan Thomas, seeking to uncover the themes of death, mortality, immortality, the passage of time, and youth in relation to the fleeting nature of existence that is present in his poetry. Chapter One thoroughly examines themes such as aging, death, mortality, and immortality in two notable poems“Do Not Go Gentle into That Good Night”and“And Death Shall Have No Dominion.”These poems are significant in the context of this thesis as they display Thomas's intricate exploration of death, capturing his unwavering defiance against the inescapable grasp of death and his fervent call for a life built on fervor and resilience. In Chapter Two, this thesis delves into the intricate portrayal of the passage of time, youth, and existential reflection in Thomas's selected poems“Fern Hill”and“Poem in October.”“Fern Hill”captures the ethereal essence of youth, embracing its ephemeral nature, while“Poem in October”contemplates the poet's voyage through the passage of time. These poems are important because they present a complex collection of Thomas's reflections on time, depicting it as a mysterious entity. This thesis highlights Dylan Thomas's lasting poetic legacy, emphasizing his talent for capturing universal human experiences in his works, and examines their importance in the context of twentieth-century poetry. The study also contributes to the understanding of Thomas's exploration of the themes of death, mortality, immortality, the passage of time, and youth in relation to the transitory nature of existence and highlights the significance of his work in captivating readers with the subtleties of common universal themes shared by all humanity.