Scada sistemler için güvenli model oluşturulması
Creating a safe model for scada systems
- Tez No: 607907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ AYDIN, DR. CEVAT ÖZARPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Enerji dağıtım sistemleri, Endüstri 4.0 ile dijitalleşen üretim hatları gibi izleme ve kontrol ihtiyacı bulunan yerlerde kullanılan SCADA sistemlerinin güvenliği milli güvenlik kapsamında değerlendirilmektedir. Bilgi iletişim teknolojisinin gelişmesi ile SCADA sistemleri gelecekte IoT cihazları ile haberleşebilen bulut tabanlı sistemler haline gelecektir. Açık metin olarak haberleşen ve güvenlik prosedürü barındırmayan SCADA protokolleri her geçen gün daha fazla atak riski taşımaktadırlar. Bu tez çalışmasında SCADA sistemlerinde kullanılmak üzere gerçek zamanlı çalışan ve gerekli seviyede güvenlik sağlayan Güvenli Modbus Protokol Çerçevesi geliştirilmiştir. Güvenli Modbus Protokol Çerçevesi, sistem tasarımında belirlenen güvenlik derecelerine göre üç protokol versiyonu ile verileri taşımakta ve bellek erişim katmanı kontrolü ile veri saklama yönetimini gerçekleştirmektedir. Güvenli Modbus Protokol Çerçevesinin gerçek sistemlerde uygulanabilirliğinin test edilmesi, veri iletim ve işleme performansına etkilerinin ortaya konulması amacıyla algoritma seçimi ve performans testleri kurulan yarı fiziksel test ortamında gerçekleştirilmiş ve sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The security of SCADA systems used for monitoring and control of systems such as energy distribution systems and digitized manufacturing systems with Industry 4.0, is evaluated within the scope of national security. Thanks to development of information technology, SCADA systems will become cloud based systems that can communicate with IoT devices in the future. SCADA protocols, which communicate in cleartext and do not contain security procedures, are facing with increasing number of attack risks. In this thesis, a Secure Modbus Protocol Framework has been developed that operates real time and provides required security level for SCADA systems. The Secure Modbus Protocol Framework transports data in three protocol versions according to security levels specified in the system design and manage the data storage with memory access layer control. In order to test the applicability of the Secure Modbus Protocol Framework in real systems and to determine the effects on data transmission and processing performance; algorithm selection and performance tests were performed in the established semi-physical test environment and the results were obtained.