Gümüş katkılı bazı tekstil ürünlerinin soğurma ve yansıma kapasitelerinin araştırılması
Investigation of absorption and reflection capacities of some silver doped textile products
  1. Tez No: 607935
  2. Yazar: ENVER ALPER DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Elektromanyetik kalkanlama elektronik bir cihazı veya bir alanı dış elektromanyetik radyasyondan korumak için gelen elektromanyetik radyasyonun şiddet veya enerjisini azaltabilmek için elektromanyetik radyasyonun önüne konulan özel bir malzemeden oluşur. Bu çalışmada, ticari olarak gümüş iplerle üretilmiş olan beş farklı kumaşın S-parametrelerini (S11, S22, S21 ve S12) 30 kHz-3 GHz frekans aralığında ölçmek için Mikrodalga Network Vektör Analizörü (VNA) (model N9918A) cihazı kullanıldı. Kumaş numunelerin S11 yansıma kapasiteleri ile kumaşlara katılan gümüş elyaf oranları arasında sistematik bir ilişki tespit edilemedi. Ancak kumaş numunelerin S21 soğurma kapasiteleri ile kumaşlara katılan gümüş elyaf oranları arasında yaklaşık olarak lineer bir ilişkinin olduğu söylenebilir. Ölçülen S11 yansıma ve S21 soğurma kapasiteleri kullanılarak kumaşların soğurma etkinliği (SEA), yansıma etkinliği (SER) ve toplam kalkanlama etkinliği (SEt) değerleri hesaplandı. Belirli frekanslarda, en düşük SEt etkinliği değeri pembe renkli kumaşta hesaplanırken, en yüksek SEt etkinliği değeri gri renkli kumaşta hesaplandı. Bu farklılığın en önemli nedenlerinden birinin kumaşlara katkılanan gümüş elyaf oranı ve kumaşların üretim (örgü veya dokuma) şekillerinin olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The electromagnetic shielding consists of a special material that is placed in front of electromagnetic radiation in order to reduce the intensity or energy of the incoming electromagnetic radiation and to protect an electronic device or an area from external electromagnetic radiation. In this study, Microwave Network Vector Analyzer (VNA) (model N9918A) was used to measure S-parameters (S11, S22, S21 and S12) of five different fabrics produced commercially with silver fibres threads in the frequency range of 30 kHz-3 GHz. No systematic relationship was found between the S11 reflection capacity of the fabric samples and the proportion of silver fibers added to the fabrics. However, it can be said that there is an approximately linear relationship between the S21 absorption capacity of the fabric samples and the proportions of silver fibres added to the fabrics. The absorbance effectiveness (SEA), reflectivity effectiveness (SER) and total shielding effectiveness values of the fabrics (SEt) were calculated using the measured S11 reflectance and S21 absorbance capacities. At specific frequencies, the highest SEt effectiveness value was calculated for the grey fabric, while the lowest SEt effectiveness value was calculated for the pink fabric. It can be said that one of the most important reasons for this difference is the silver fibre content added to the fabrics and the other is also the production type (knitting or weaving) of the fabrics.