18-24. gebelik haftalarındaki plasenta lokalizasyonunun maternal faktörlerle ilişkisi ve gebelik sonuçlarını öngörmedeki etkisi
The relation of placenta location in 18th - 24TH gestational weeks and maternal factors and prediction of pregnancy outcomes according to placenta location
- Tez No: 607949
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİZ YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 2. Trimesterde yapılan ayrıntılı ultrasonografilerdeki plasenta lokalizasyonun maternal faktörlerle ilişkisi olup olmadığını belirlemek ve gebelik sonuçları ile obstetrik komplikasyonları öngörmedeki etkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2016-2018 yılları arasında doğum yapmış 18-45 yaş arası 753 hasta dahil edildi. Gebelerin 18-24. gestasyonel haftalarda yapılan obstetrik ultrasonografilerindeki plasenta lokalizasyonları retrospektif olarak incelendi. Plasenta yerleşim yerleri ön üst, ön alt, arka üst ve arka alt olarak gruplandırıldı. Ardından plasenta lokalizasyonlarının, maternal faktörler ve gebelik sonuçlarıyla ilişkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
The Relation of Placenta Location in 18th - 24th Gestational Weeks and Maternal Factors and Prediction of Pregnancy Outcomes According to Placenta Location Objective: The purpose of this study was to evaluate the relationship of the second trimester placenta location and maternal factors and to predict pregnancy outcomes according to placenta location. Material and Methods: 753 patients aged between 18-45 years who made delivery between 2016-2018 in Ankara Yıldırım Beyazıt University, Atatürk Education and Research Hospital were included in the study. The second trimester placenta location was retrospectively evaluated by medical records. Placenta locations were grouped as high Anterior, anterior inferior, high posterior and posterior inferior. Then the relation of placenta location with maternal factors and pregnancy outcomes were examined.