Çok tehlikeli iş yerlerinde ilk yardım eğitimi almış çalışanların teorik bilgilerinin pratik bilgiye dönüştürebilme yeterliliğinin araştırılması
Research of the competence of convering theorical knowledge into practical knowledge of workers with first-aid education in very dangerous working places
- Tez No: 607950
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI CÜNEYT ULUTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İlk yardım, kaza anında profesyonel sağlık personeli ulaşıncaya kadar kazazedeye yakınındaki kişilerce yapılan ilaçsız tıbbi müdahaledir. İlkyardımda gerekli bilgilerin öğrenilmesine bağlı olduğu kadar, nasıl müdahale edileceğinin de bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, çok tehlikeli iş yerlerinde ilk yardım eğitimi almış çalışanların teorik bilgilerinin pratik bilgiye dönüştürebilme yeterliliğinin araştırılması amaçlanmıştır.Bu bağlamda, ilk yardım eğitimi almış dokuz erkek ve yedi kadın olmak üzere toplam on altı kişi seçilmiştir. Katılımcılara, toplam 24 sorudan oluşan anket uygulaması yapılmıştır: Elde edilen bulgular SPSS 16 istatistik programı kullanılarak ve t- ile ki kare testleri ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, katılımcıların teorik seviyedeki ilk yardım bilgilerini pratik bilgiye dönüştürme bakımından yeterli olmadıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
First aid is the immediate medical care with out using drug that is provided the injuired or ill person by those around himself/herself untill Professional full medical care is available. In the first aid, the decision how to act appropriately is vital for saving life as much as learning basic first aids kills and knowledge. The objective of this study was to assess the transforming capabilities of the knowledge levels of those trained in the first aid applications and working in a very hazardous work place into parctical applications. In this sense, nine male and seven female employees, a total of sixteen people, were selected, and exposed to a survey of 24 questions. The findings were evaluated using SPSS 16 Statistical Programme, and t- and ki-square tests. Inconclusion, our study showed that the participants were not of transforming their theoretical knowledge of first aid into practical application in case of any medical emergency.