Kombine sıcak vertikal kompaksiyon, tek kon, lateral kompaksiyon, soft-core yöntemlerinin kök kanal doldurma performanslarının in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of root canal filling performance of combined warm vertical compaction, single cone, lateral compaction, soft-core methods
  1. Tez No: 607959
  2. Yazar: MELİS ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ERDİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırmada 3 kanallı alt molar dişler kullanılmıştır. Araştırmanın amacı kıvrık kanallı dişlerin oval ve yuvarlak kesitli kanallarında guta perka ve boşluk alanının oranını ölçmektir. Obturasyon zamanı da karşılaştırılmıştır. Hafif eğimli (20-30°) 80 adet molar diş Twisted file adaptive döner Niti kanal eğeleri ile genişletilmiştir ve şu şekilde doldurulmuştur: Grup A: 35/.02 guta perka ana kon ile lateral kompaksiyon, Grup B: Taşıyıcılı Soft Core obturatörler ile, Grup C: Modifiye devamlı ısı ile obturasyon (Elements Obturation Unit), Grup D:35/.04 tek kon tekniği ile obturasyon. Bütün gruplarda MM Seal kanal patı olarak kullanılmıştır. Dişlerin mezyal ve distal kanalları separe ile ayrılarak akril içine ölçekli bir kalıba gömülmüştür. Dişlerden apeksten 2, 4, 6, 8 mm uzaklıklarda yatay kesitler alınarak guta perka, kanal patı, ve boşluk oranları ölçülmüştür. Veriler Kruskal- Wallis ve post hoc dunn testleri ile analiz edilmiştir. Obturasyon zamanları ANOVA ve post hoc Student Newman Keuls testi ile analiz edilmiştir. Çalışmamızın bulgularına göre tek kon tekniği (grup D) anlamlı derecede diğerlerinden daha hızlı bulunmuştur (p0.05). Tüm kök seviyelerinde boşluk yüzdelerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare different obturation techniques in curved canals in terms of the percentage of gutta-percha filled area and voids. The obturation times and the incidence of extrusion of filling material were also compared. Slightly curved root canals (curvature, 20–30°) of 80 extracted human teeth were enlarged with twisted file adaptive rotary NiTi instruments and obturated as follows: Group A: cold lateral compaction with 35/.02 gutta-percha master cone; Group B: carrier based Soft Core obturators; Group C: modified continuous wave compaction; Group D: 35/.04 matched-single-cone. In all groups MM Seal was used as sealer. The teeth were sectioned horizontally at 2, 4, 6 and 8 mm from the apex. The total area of each canal segment was measured and the areas of gutta-percha, sealer and voids were converted to percentages of the total area. Data were subjected to the Kruskal–Wallis and post hoc dunn test. Obturation times were compared using ANOVA and post hoc Student– Newman–Keuls test.The The matched-single-cone obturation (group D) was significantly the fastest method while modified continuous wave compaction (group C) required significantly more time than all other techniques (p0.05). At all levels, groups B, C, and A produced significantly higher guttapercha filled areas (p0.05) regarding gutta-percha and sealer-filled areas. Within the limitations of the in vitro study, it can be concluded that lateral compaction of standardized gutta-percha cones is a good method for obturation of curved canals, but modified continuous wave compaction is more efficient than the other techniques.