Geniş bölge izleme sistemlerinde olay yakalama algoritması
Algorithm of event detection on wide area monitoring systems
  1. Tez No: 607967
  2. Yazar: MEHMET EMRE TERZİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH MEHMET NUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son zamanlarda ülkemizde ve dünyada yaşanan büyük ölçekli Sistem Çökmeleri güç sistemlerinin güvenlik ve istikrardan uzak olduğunu göstermiştir. Gerek olay esnasında gerekse olay sonrasında sistemin çökmesine sebep olan durumların analizinde bilgi eksikliği en önemli etken olarak ortaya çıkmıştır. Elektrik Güç Sistemlerinin en önemli parametrelerinden birisi frekans parametreleridir. Güç sistemi dinamiklerini doğru ve etkin değerlendirebilmek için frekans dinamiklerine ihtiyaç duyulmaktadır. Enterkonnekte şebekelerde çok sayıda üretim ve tüketim noktaları birbirine senkron olduğundan dolayı arz ve talepte meydana gelen tüm değişimler frekansta dalgalanmalara sebep olmaktadır. Frekans verisindeki bu dalgalanmaya sebep olan normal koşulların meydana gelen olaylardan ayırt edilmesi için frekans verisinin filtrelenmesi ve bir algoritmadan geçmesi gerekmektedir. Bu çalışma ile frekans dinamikleri etkin bir şekilde takip edilmeye, uygun formatta veri tabanına kaydedilmeye ve geliştirilen algoritma sayesinde şebekede meydana gelen bozulmalar yakalanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Major system breakdowns experienced in our national grid and worldwide indicate that power systems are lacking of reliability, robustness and security. The actions has taken to avoid the system breakdown and the inspections afterwards reveal the fact that the biggest cause of chain of disasters is again lack of technical knowledge. Frequency is one of the most important parameters of an electrical power grid. In order to evaluate power system dynamics correctly and efficiently, frequency parameters are paramountly needed. Since many electrical generation and consumption points are synchronized with each other in interconnected networks, all changes in supply and demand cause fluctuations in the frequency. In order to separate the occurring events which cause these oscillations in the frequency data from the normal conditions, the frequency data must be filtered and passed through an algorithm. In this study, the frequency dynamics are monitored effectively, recorded in the database in the appropriate format and with the developed algorithm the disturbances in the network are detected.