Mustafa Öz'ün hayatı, eserleri ve İslam mezhepleri tarihi alanındaki yeri
Life, works and position at islamic sects' historyof Mustafa Öz
- Tez No: 607994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ RENÇBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
“Mustafa Öz'ün Hayatı, Eserleri ve İslam Mezhepleri Tarihi Alanındaki Yeri”konulu çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın önemi, konusu ve amacını, araştırmanın metodu ve kaynaklarını kısa bir şekilde ele aldık. Birinci bölümde, geçmişten günümüze İslam Mezhepleri Tarihi'nin seyrini ana hatlarıyla işlemeye çalıştık. İkinci bölümde ise“Mustafa Öz'ün Hayatı, Eserleri ve İslam Mezhepleri Tarihi Alanındaki Yeri”ni ayrıntılı bir şekilde incelemeye çalıştık. Ayrıntılı bir şekilde işlememizin nedeni hayatını bilime adamış mümtâz bir şahsiyetin daha yakından ve doğru bir şekilde tanıtılmasına ve bu vesile ile sonradan gelecek nesil öğrenci ve akademisyenlere yol gösterme, yüksek istifâde yönünden katkı sağlamaktır. Sonuç bölümünde ise bu çalışmamız ile elde ettiğimiz bulguları ve vardığımız kanaatleri sunduk.
Özet (Çeviri)
Our study on Mustafa Öz's life, Works and position Islamic sects history of science consist of and introduction part and two parts. In introduction part, we approached the importance of research, theme, aim of research, the research method and sources of the research briefly. In the first part, we discussed the process of Islamic sects History from past to present with the main lines. In the secoand part we discussed Mustafa Öz's life, Works, personality and position at Islamic sects history of science in more detail. The reason of why we study his life in more detail is because he has distinguished personality and he devoted his life to science. So with our study the next generation, students and academicians can be guiding and contributing with his Works. In conclusion, we presented finding from this study and decision we make.