Fermente sucuktan izole edilen enterococcus suşlarındanantibiyotik direnç genlerinin pzr ile araştırılması
Research of antibiotic resistance genes in enterococcus strainsisolated from traditional fermented sausage
  1. Tez No: 607998
  2. Yazar: İBRAHİM HAKAN FALAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÖZDEN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Enterococcus faecium ve Enterococcus faecalis bazı gıdalarda organaleptik özellikleri iyileştirmektedir. Bunun yanında bu suşlar lipolitik ve esterolitik aktivite, sitrattan yararlanma ile uçucu aromatik bileşikleri sentezleme gibi özellikleri ile fermente et ürünlerinin olgunlaştırılması sırasında diğer laktik asit bakterileri ile birlikte starter kültür olarak da kullanılır. Günümüzde bazı araştırmacılar Enterococcus cinsi bakterileri hala GRAS (Generally Recognised As Safe) olarak kabul etmemektedir. Enterokokların pek çoğu probiyotik olarak kullanılabilecek kadar zararsız bakteriler olmakla birlikte bazıları ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Özellikle Enterococcus faecium ve Enterococcus faecalis gibi türlerin, insanlarda bazı önemli enfeksiyonlara yol açtıkları ve antibiyotik dirençlilik gibi çeşitli patojenite özellikleri içerdikleri bilinmektedir. Antibiyotiğe dirençli bu suşların gıda yoluyla insan bağırsak florasında bulunan diğer bakterilerin antibiyotik direnci kazanmasına yol açabileceği düşünülmektedir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, doğal fermente sucuk örneklerinden izole edilmiş 25 adet Enterococcus suşunun (24 adet E. faecium ve 1 adet E. feacelis) temini sağlanarak polimeraz zincir reaksiyon (PZR) tekniği ile antibiyotik direnç genlerinin varlığı araştırılmıştır. Öncelikle Enterococcus suşlarının genomik DNA'ları izole edilmiştir. Genomik DNA'larının varlığı % 1,5 agaroz jel elektroforezinde saptanmıştır. Enterococcus suşlarında eritromisin (ermA, ermB, ermC), tetrasiklin (tetM, tetL), siprofloksasin (gyrA), streptomisin (strA, strB, aadA, aadE), vankomisin (vanA, vanB), gentamisin [(aac(6')aph(2''), aac(3'')II, aac(3'')IV)], antibiyotik direnç genlerinin varlığı spesifik primerler kullanılarak PZR çalışmaları ile araştırılmıştır. PZR analizi sonucunda ermA, ermB, ermC, tetM, tetL, gyrA, strA, strB, aadA, aadE, vanA, vanB, aac(6')aph(2''), aac(3'')II, aac(3'')IV genlerinin tüm izolatlarda varlığı saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Enterococcus faecium and Enterococcus faecalis improve organoleptic properties in some foods. In addition, these strains used as a starter culture along with other lactic acid bacteria during fermentation of the fermented meat products due to their some properties such as the use of citrat and the synthesis of volatile aromatic compounds, lipolytic and esterolytic activity. Nowadays, some researchers do not accept Enterococcus as GRAS (Generally Recognized As Safe). Some of them can cause serious illnesses, with many being harmless bacteria that can be used as probiotics. It is known that especially species such as Enterococcus faecium and Enterococcus faecalis to cause some important infections in humans. These antibiotic resistant strains are thought to lead to antibiotic resistance by other bacteria found in the human intestinal flora via food. In this master thesis study, 25 Enterococcus strains (24 E. faecium and 1 E. feacelis) isolated from natural fermented sausage samples by means of the polymerase chain reaction (PCR) technique developed the presence of antibiotic resistance genes has been investigated. Primarly, genomic DNAs of Enterococcus strains were isolated. The presence of genomic DNAs was determined by 1.5% agarose gel electrophoresis. In Enterococcus strains, Erythromycin (ermA, ermB, ermC), tetracycline (tetM, tetL), ciprofloxacin (gyrA), streptomycin (strA, strB, aadA, aadE), vancomycin (vanA, vanB), gentamycin [(aac(6')aph(2''), aac(3'')II, aac(3'')IV] antibiotic resistance genes were investigated by PCR studies using specific primers. As a result of PCR analysis, ermA, ermB, ermC, tetM, tetL, gyrA, strA, strB, aadA, aadE, vanA, vanB, aac(6')aph(2''), aac(3'')II, aac(3'')IV genes could not be detected in all isolates.