Maraş sıkma peynirinin depolanması sürecinde belirli sıcaklık ve salamura koşullarının etkisinin belirlenmesi
Determination of effect on specific temperature and brine conditions in the storage process of Maraş Sıkma cheese
  1. Tez No: 608027
  2. Yazar: MERVE PALABIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SİNAN DAYISOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada sağım sıcaklığındaki çiğ inek sütünden elde edilen Maraş Sıkma peyniri peynir altı suyunda haşlanarak (95°C' de 5 ve 10 dk.) elde edilen eşit büyüklükteki peynirler belirli tuz konsantrasyonlarındaki salamuralarda (%10 ve %15), +4˚C'de 90 gün boyunca depolanmıştır. Depolamanın 1., 45., ve 90., günlerinde peynir numunelerinin kimi fiziksel-kimyasal, duyusal ve mikrobiyolojik özellikleri incelenmiş, sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Depolama boyunca peynirlerin kuru madde, kül, yağ, kuru maddede yağ, protein, pH, asitlik, tuz, kuru maddede tuz miktarlarının sırasıyla %44.7-51.4, %5.2-6.6, %13.1-15.1, %27.01-31.66 %12.19-17.71, 5.06-6.64, %0.49-0.74, %2.5-5.56, %5.08-11.25 arasında değiştiği belirlenmiştir. Koagulaz pozitif stafilokok bakteri sayısının depolama boyunca 8.125*1000-9.975*10000 kob/ml arasında olduğu tespit edilmiştir. Salmonella spp., ve Listeria monocytogenes depolama boyunca tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Maraş Sıkma cheeses obtained from raw cow's milk was boiled in whey (5 ve 10 min at 95°C) obtained equal size of cheeses were stored brine (%10 ve %15) at certain salt concentration for 90 days at + 4 ˚C. Some physical-chemical, sensory and microbiological properties of cheese samples were examined on the 1st, 45th and 90th days of storage and the results were evaluated statistically. During storage, dry matter, ash, fat, fat, protein, pH, acidity, salt and salt content of the cheeses varied between %44.7-51.4, %5.2-6.6, %13.1-15.1, %27.01-31.66 %12.19-17.71, 5.06-6.64, %0.49-0.74, %2.5-5.56, %5.08-11.25, respectively. The number of coagulase positive staphylococcal bacteria was found to be between 8.125*1000-9.975*10000 cfu/g during storage. Salmonella spp., and Listeria monocytogenes could not be detected during storage.