The role of education on integration policies: A comparison of Sweden, Germany and Turkey after the Syrian refugee crisis
Entegrasyon politikalarında eğitimin rolü: Suriye mülteci krizi sonrası İsveç, Almanya Türkiye karşılaştırması
- Tez No: 608040
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR KÜÇÜKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orta Asya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma çağımızın en büyük insani krizi olarak değerlendirilen Suriye mülteci krizinde kayda değer miktarda Suriyeliye ev sahipliği yapan İsveç, Almanya ve Türkiye'nin entegrasyon politikaları üzerine karşılaştırmalı bir araştırma yapmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, İsveç, Almanya ve Türkiye'nin beklenmedik sayıda Suriyeli mülteciyle başa çıkmak için kullandığı temel entegrasyon alanlarını ve araçlarını incelemektedir. Bu çalışma üç ülkenin farklı özelliklere ve farklı geleneksel entegrasyon modellerine sahip olmalarına rağmen Suriye krizi sonrası üç ülkenin de entegrasyon politikalarında eğitimin öne çıktığını ve eğitimin bu süreçte ülkelerin sahip olduğu entegrasyon modellerini yineler nitelikte olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to produce a comparative research on integration policies of Sweden, Germany, and Turkey that host remarkable number of Syrians after the crisis in Syria which is considered as the biggest humanitarian and refugee crisis of our time. This study mainly examines main integration areas and tools used by Sweden, Germany and Turkey to deal with unexpected number of Syrian refugees This study argues that after the Syrian crisis, despite the three countries' distinct characteristics, and their different traditional integration models, they all have used education as a prominent tool for integration and reproduced their integration models they had been applying prior to the Syrian crisis.