Design, modeling and control of 4-axis electro-opticaldirector for high energy laser application
Yüksek güçlü lazer uygulaması için 4 eksenli elektro-optik yönlendirme birimi tasarımı, modellenmesi ve kontrolü
  1. Tez No: 608091
  2. Yazar: AHMET MAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAİF TUNA BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Lazer teknolojilerindeki gelişmelerle, yüksek güçlü uygulamalar endüstri, askeri ve haberleşme alanlarında kayda değer roller edinmiştir. Bu nedenle, yüksek faydalı yükler altında lazer hüzmelerinin hassas yönlendirilmesi önem arz etmektedir. Yüksek rijitlikli mekanik, uygun eyleyici ve sensör, başarılı kontrolcü ve özenli testler performans üzerinde belirleyicidir. Bu çalışmada öncelikle kapsamlı bir litaratür taraması gerçekleştirilmiştir. Akabinde, eyleyicilerin hesabı, sensörlerle birlikte seçimi ve yapısal tasarım adımları atılmıştır. Bu adımları, sürtünme, dengesizlik, vuruntu ve kablo momenti, yükseliş açısı ile değişen yapısal dinamik ve elektronik bozucu faktörlerini içeren, ölçümlerle desteklenmiş detaylı modelleme izlemiştir. Son olarak, kontrol mimarisi tasarlanmış ve muhtemel hedefler karşısında performans değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of laser technology, high power applications increasingly play significant roles in industry, military, and communication fields. Thus, handling large payloads, precisely steering laser beams comes into prominence. Achieving appropriate stiffness in mechanical design, optimal actuator and sensor selection, successful control strategy, and elaborative testing are factors involved in determining the system performance. In this study, firstly, a thorough literature review is conducted. Next, steps on sizing and selection of actuators, choosing sensors, and structural design are taken. Then, supported by the measurements, a detailed system model is created including friction, unbalance, cogging, and cable torques, structural dynamics altering with elevation angle along with electronics delays and noise. Finally, control architecture is proposed, and overall performance is evaluated against potential targets.