Ameliyat sonrası gelişen adeziv obstrüksiyonların çeşitli yönleden incelenmesi (255 vak'ada)
- Tez No: 60811
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
1981 ile 1986 yxllarx arasında Atatürk Üniversitesi Txp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalın' da 776 mekanik intestinal obstrüksiyon vak'asx teşhis ve tedavi edildi. Bunların arasxnda ° adeziv obstrüks iyonlar 255 vak'a ( % 32,9 ) ile ilk sırada idi ve 168' i komplet olup cerrahi olarak tedavi edildi. Vak'aların 134'ü erkek, 34*ü kadxndi. En genç hasta 6 ay- lxk, en yaslxsx 80 yaşında olup, hastalık 40-49 yaş grubunda daha sık görüldü. Adeziv obstrüksiyonların sıklıkla acil operasyonlardan sonra (% 69) ortaya çıktığı ve nüks adezyonların tümünün bu ope rasyonlardan sonra geliştiği tesbit edildi. Cerrahi tedavi gerektiren adezyonların ameliyat sonrasa. en erken 8. günde, en geç 25 yıl sonra meydana geldikleri görüldü. Adezyonlar en çok {% 66,7) barsaklar arasında oluşmuşlar*! dxr. Vak'alarxn % 56,2'sxnda yaygxn adezyonlar şeklinde ortaya çxkmxşlardxr.
Özet (Çeviri)
Between L981 and 1986, 776 patients with mechanical intestinal obstruction were diagnosed and treated at the department of Gene ral Surgery, School of Medicine, Atatürk University. Of the 776 ca ses, 255 (32,9 %) were adhesive obstruction and adhesions were the most frequent cause of the mechanical intestinal obstruction. Of the adhesive obstructions, 168 had complet obstruction and were treated surgically. There were 134 men and 34 women.The youngest patient was 6 months old and the oldest 80 years old.Adhesive obstructions were more frequent in 40-49 years old than the others. Itwas established that adhesions frequently occurred after emer gency operations (69 %*} and all of the recurrent adhesions developed following these operations. In patient treated surgically, it was fo und that adhesions developed between 8 days and 25 years postopera - tively.Adhesions were diffuse in 56.2 per cent of cases and had 00 - cured most frequently between bowel by bowel (66,7 %).